WordPress Web Sitelerinin Saldırıya Uğramasının 7 Nedeni ve Nasıl Önlenir?

Wordpress Web Sitelerinin Saldırıya Uğramasının 7 Nedeni

WordPress Web Sitelerinin Saldırıya Uğramasının 7 Nedeni ve Nasıl Önlenir?

WordPress popülerdir. Kullanımı kolaydır. Ve özgür bir CMS’dir.

Ancak bu faydalarla birlikte bazı öngörülemeyen riskler de gelir. Tüm açık kaynaklı yazılımlar da için geçerli olduğu gibi WordPress, web sitenizi ele geçirmek isteyen bilgisayar korsanları için bir mıknatıs görevi görür.

Web sitenizin saldırıya uğradığı haberiyle uyanmak, kimlik avı e-postaları gönderdiğini öğrenmek veya daha da kötüsü, kötü amaçlı yazılım barındırmak ve yaymak için askıya alınmak istemezsiniz.

Saldırıyı düzeltmenin ve web sitenizi güvenli bir seviyeye geri getirmenin maliyetini düşünmeseniz bile itibarınıza verilen zarar muazzam derecede yüksek olabilir. Müşterilerinizin güvenini yeniden kazanmanız uzun zaman alabilir. Sadece bu değil, Google’daki arama sıralamanız da ciddi bir darbe alabilir.

Burada size WordPress web sitenizin saldırıya uğramasının en önemli 7 nedenini ve bu konuda yapabileceğiniz şeyleri sunuyoruz.

1. Sitenizi güncel tutmamak

WordPress sitelerinin saldırıya uğramasının ana nedenlerinden biri, kurbanların sitelerini güncel tutmamasıdır. WordPress için güvenlik güncellemeleri otomatik olarak gerçekleşecek şekilde yapılandırılır.

Ancak bazı WordPress kullanıcıları bu işlevi devre dışı bırakır.Sitelerini düzenli olarak güncellemeyen kişilerin sunduğu başlıca mazeretler şunlardır:

  • Çok meşgul olmak, onları güncellemeleri ertelemeye veya tamamen görmezden gelmeye zorlar.
  • Web sitesi performansını etkileme korkusu. Web sitelerini güncellemenin onu yavaşlatacağını veya bazı hatalara yol açacağını düşünüyorlar.

İkinci kategoriye girerseniz, tek yapmanız gereken bir güncelleme çalıştırmadan önce web sitenizin tam yedeğini almaktır. Bu şekilde, güncelleme sırasında bir şeyler ters gitse bile, onu önceki, kararlı bir duruma geri yükleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, güvenilir uzmanlardan yardım aldığınız sürece işi bir web sitesi bakım servisine yaptırmak her ikisini de halledebilir.

2. Kötü veya zayıf parola politikalarına sahip olmak

Ziyaret ettiğiniz her site için aynı şifreyi kullananlardan mısınız? Bunu yapmayı bırakmalısın. Ve bu bir seçim değil, güvende kalmak istiyorsan bunu yapmamalısın. Ayrıca, kimlik bilgilerinizi nerede sakladığınız konusunda dikkatli davranmanız gerekir.

Web sitenizde tüm kullanıcılara güçlü şifreler uygulamak için mutlaka rakam, özel karakterler ve büyük-küçük harfler kullanın.

3. SSL sertifikası kullanmamak

WordPress web sitelerinin güvenliğini sağlamaya yönelik 7 ipucu

Bir SSL kullanmıyorsanız, kendinizi “Ortadaki Adam Saldırısına” maruz bırakıyorsunuz demektir. Bir hacker, tarayıcı ile sunucu arasında aktarılan verileri yakalayabilir. Bunun olmasını önlemenin en kolay yolu, bir SSL sertifikası yükleyerek HTTP’leri korumak için geçiş yapmaktır. SSL, web sunucusu ile tarayıcı arasında güvenli, şifreli bir bağlantı oluşturacaktır.

Ekstra güvenlik sağlamanın yanı sıra, HTTPS’ler ayrıca arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye yardımcı olur. SSL kullanmak size yalnızca daha iyi güvenlik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda size daha iyi SERP sıralaması sağlar.

4. İki faktörlü kimlik doğrulama kullanmamak

Güçlü bir parola oluşturmak yeterli değildir; Web sitenize giriş yapmak için iki faktörlü bir kimlik doğrulama sürecine geçmeyi düşünmelisiniz. Bu, oturum açmak için başka bir mekanizma kullanarak kimlik doğrulaması gerektirir. Bu, bilgisayar korsanlarının işlerini daha da zorlaştırır ve yetkisiz erişimi engellemek için web sitenize başka bir güvenlik katmanı ekler.

5. wp-admin dizininin korunmaması

Wp-admin dizini, WordPress kurulumunuzdaki en önemli dizindir. Bu nedenle, bu dizine erişim için ekstra koruma sağlamanız gerekir. Bu, wp-admin dizinine parola koruması eklenerek yapılabilir. Kullanıcıdan bu dizine erişmeden önce iki şifre girmesini isteyebilirsiniz, biri oturum açmak için ve diğeri WordPress yönetici bölgesine erişmek için.

6. Tehlikeli temaları kullanma

Güzel ve ucuz WordPress temaları satan web siteleri sizi cezbedebilir. Harika, para tasarrufu sağlayan bir taktik gibi görünebilir, ancak kendinize güvenilmez bir tema ediniyor olabilirsiniz. Bu, bu temaların kötü kodlanmış olabileceği, düzenli güncellemelerden yoksun olabileceği ve zayıf destek sağlayabileceği anlamına gelir.

Bu rastgele temaları indirip yükleyerek web sitenizin genel güvenliğini tehlikeye atıyor olabilirsiniz. Unutma, bedava öğle yemeği diye bir şey yoktur. Temalarınızı uzun süredir etrafta olan ve toplulukta güven oluşturmuş saygın şirketlerden aldığınızdan emin olun.

Popüler blog yazarlarının incelemelerini, derecelendirmelerini ve fikirlerini kontrol edin. Temalarınızı themeforest gibi büyük platformlardan temin etmek yerine internetteki crackli temaları kullanmanın bedelini çok ağır şekilde ödeyebilirsiniz.

7. Güvenli olmayan sunucu kullanma

Ödediğini alırsın. Barındırma için ödediğiniz fiyat ile aldığınız kalite arasında mükemmel bir ilişki vardır. Daha fazla uzman / profesyonel çalışanları olan büyük ve güvenilir firmalar, diğerlerine kıyasla daha fazla ücret talep etmek zorundadır. Güvenlik gibi ciddi sorunlar göz ardı edilemez veya geciktirilemez. Web barındırma sağlayıcınızın size uygun bir bütçe sunarken,  güvenlik ve kaliteli hizmetler sunmasını sağlamak zorunda olduğunu da unutmamalısınız.

Sonuç

Web sitenizi saldırıya uğramaktan korumak için yapabileceğiniz tonlarca basit şey olduğuna göre, şimdi size açık olması gerekir. Bazıları SSL sertifikaları, güçlü şifreler ve iki aşamalı kimlik doğrulama gibi bazı temel prosedürleri takip ediyor.

Sitenizin güvenliğini sağlayan uygun bir güvenlik eklentisi kullanmayı düşünebilirsiniz. Tümünün teknik özelliklerinden o kadar emin değilseniz veya zamanınız yoksa, benimle iletişime geçebilirsiniz. Birisinin web sitesi güvenliğini düzenli olarak izlemesi ve ortaya çıkan sorunları çözmesi, daha büyük sorunlardan kaçınmanıza da yardımcı olur.

Unutmayın, web sitenizin saldırıya uğramasını önlemede en yararlı olan genellikle basit şeylerdir. Düşüncelerin neler? Umarız bu makale, WordPress’i eskisinden biraz daha güvenli hale getirmenize yardımcı olmuştur.