Freelance Sosyal Medya Yönetimi

Freelance Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya; en temel anlamıyla yeni nesil dijital kanallar ile hayatımıza giren, bilişim teknolojilerinin getirmiş olduğu kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla pek çok kişinin aynı anda bilgi paylaşımı yapabildiği dijital platformlardır.

Sosyal medya yönetimi ise sosyal medya sayfa, grup ve hesaplarının nasıl kullanılması gerektiğini, bu sürecin nasıl ilerlemesi gerektiğini, kriz anında nasıl bir yol izleneceğini veya marka yönetimini en iyi şekilde nasıl yapılması gerektiğini planlanmasıdır. Bulunduğumuz bilgi çağı içerisinde en büyük kütüphanelerden birisi olan sosyal medyanın iletişim anlamında güçlü bir yeri vardır.

Sosyal medya yönetimi sadece çeşitli platformlarda paylaşımlar yapmak değildir. Profesyonelce hazırlanmış bir Sosyal medya yönetim takvimi ile yapılması gereken her bir işin planlı ve düzenli bir şekilde hazırlanıp sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanılmasıdır. Bu sayede Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında da siteniz üst sıralara çıkması muhtemeldir.
2005 yılından günümüze kadar sosyal medya kullanıcı sayısı 3 katına çıkmıştır, iletişimin en etkili yöntemlerinden olan sosyal medya sayesinde marka bilinirliğinizi arttırken satışlarınıza da katlayabilirsiniz.

Sosyal medya yönetiminde dikkate alınacak en temel unsurları sırayla anlatacak olursak; Öncelikle yapılacak şey hedef kitle belirlemek olmalı. Hedef kitlenizin yaş aralığı, cinsiyeti, ilgi alanları gibi şeyleri bilmelisiniz. Böylelikle yapacağınız paylaşımlar ile hedef kitlenizi etkilemeyi başarabilirsiniz. İçerik yönetimi sosyal medyanın en önemli unsurudur. Kullandığınız dilin sade, anlaşılır ve hedef kitlenize faydalı içerikler olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede hedef kitleniz ile aranızda bir iletişmi bağı oluşur. Hedef kitleniz ve markanız arasında sadakat yaratmak istiyorsanız onlara çeşitli etkinliklerle nasıl paylaşımlardan hoşlandıklarını sorabilirsiniz, buna dijital çağda diyalog yönetimi denir. Diğer bir önemli unsur ise rakiplerinizin yaptığı paylaşımlardır. Rakip sayfalarınızı takip etmeli, hangi sosyal medya platformlarını kullandıklarını bilmeli ve paylaşım yaparken nasıl bir dil kullandıklarını incelemelisiniz. Sosyal medyada yaptığınız paylaşımların analizlerini inceyeleyerek sosyal medya yönetim stratejinizin nasıl gittiğini anlayabilirsiniz.