fbpx

SEO Stratejinizi Yükseltmek için 5 Ücretsiz Google Aracı

Google SEO Araçları

SEO Stratejinizi Yükseltmek için 5 Ücretsiz Google Aracı

SEO alanında kullanabileceğiniz birçok ücretli araç var. Moz, Ahrefs ve SEOquake bunlardan bazıları ancak yeni başlıyorsanız veya süslü araçlar için gerekli bütçeniz yoksa kullanabileceğiniz ücretsiz ve profesyonel birçok Google aracı var.

Bu bölümde, favori ÜCRETSİZ Google araçlarımızdan beşini ve SEO oyununuzu geliştirmenize nasıl yardımcı olabileceklerini ele alacağız.

1. Google Trendler

Google Trendler , arama sorgularıyla ilgili “eğilimleri” izlemek için kullanılır. Bu, onu anahtar kelime araştırması için harika bir araç haline getirir.

Yeni anahtar kelimeler bulmak

Google Trends’e gittiğinizde, geniş bir konu veya belirli bir arama sorgusu girebileceğiniz bir arama çubuğu göreceksiniz. Sorgunuzu girdikten sonra, sorguya zaman içinde ilgilendiğiniz bir eğilim grafiği sunulur.

Bu yararlı olsa da, gerçek cevherler sayfanın altındadır: İlgili Konular ve İlgili Sorgular.

Varsayılan olarak, bu kutuların her ikisi de “yükselen” olarak ayarlanacaktır. Bu, bu konuların ve sorguların şu anda ilgi gördüğü anlamına geliyor. Niş bir alanda ve hızlı bir şekilde sıralama elde edebileceğiniz için bu alanlardan olabildiğince yararlanmalısınız. Arattığınız anahtar kelimeler uygun olarak size önerilen diğer kelimeleri de mutlaka incelemelisiniz.

Gelişmiş anahtar kelime araştırması

Temel düzeyde bile Google Trendler faydalıdır, ancak bunu her zaman bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Google Trendler’in tepesinde, bir bölge, zaman aralığı, kategori ve arama platformları belirlemenizi sağlayan bir menü var.

Bölge, arama verilerini coğrafi olarak nereden çekmek istediğinizi belirlemenize olanak tanır. Bu, özellikle yerel SEO projeleri üzerinde çalışırken yararlı olabilir.

Kategori, rekabet ettiğiniz kategoriyi seçmenize olanak tanır. Bu, belirli bir sektörde hizmet sunan veya son derece yaygın bir sorgusu olan kişisel markalar için güzel bir özelliktir.

Arama platformu, verileri YouTube Arama, Görsel Arama, Google Alışveriş Arama ve Haber Arama gibi belirli platformlara göre hassaslaştırmanıza olanak tanır.

2. Yükselen Perakende Kategorileri(Henüz Ülkemizde Aktif Değil!)

E-ticarette Next Big Thing’in ne olacağını tahmin etmek neredeyse imkansız olsa da, Yükselen Perakende Kategorileri ile oyunun zirvesinde kalmaya devam edebilirsiniz.

Bu, Google’ın perakende ile ilgili veri derlemesidir. Üzerinde, şu anda trend olan ürün kategorilerini ve bunların etrafındaki aramaları ve bunların tam olarak nerede trend olduklarını bulacaksınız.

Bir e-ticaret SEO’su olarak, bu size en potansiyel etki için hangi ürünlere odaklanmanız gerektiği konusunda iyi bir fikir verebilir.

Kurumsal bir yerel SEO olarak, her pazarda hangi ürünlere odaklanacağınızı belirlemek için bu verileri kullanabilirsiniz.

3. Görsel Hikayeler

Google, Görsel Hikayeleri “Yoğun pazarlamacılar için Google’dan gelen trend konular ve verilerle yönlendirilen küçük görsel hikayeler” olarak özetliyor.

Bu hikayeler, yılbaşı alışverişi trendlerinden belirli sektör vaka çalışmalarına ve daha fazlasına kadar uzanır. Her biri birkaç içgörü veya veri noktası içeren etkileşimli slaytlardır.

Örneğin, otomotiv endüstrisi hakkında bir Görsel Hikaye var. Hikaye boyunca, pandeminin araba satın alma sürecini nasıl etkilediğine dair fikir vermek için paylaşılan veri noktaları var.

Yine de bu veri noktaları yalnızca arama verilerine odaklanmaz. Bunun Google tarafından eksiksiz bir örnek olay incelemesi olduğu açıktır. Paylaşılan bazı bilgiler, izleyicinin arzularına, deneyimlerine ve algılarına hitap ediyor.

Bu bilgiler, daha önce müşteri için önemli olan şeyler de dahil olmak üzere kullanıcı yolculuğunu değiştirmek için kolayca kullanılabilir. Ayrıca, daha önce ortaya çıkmamış olan sorunlu noktaları ele almak için de kullanılabilir veya daha temel bir düzeyde, bir SEO’ya hangi anahtar kelimelere odaklanılması gerektiği konusunda bir fikir verebilir.

4. Mağazamı Büyüt

Grow My Store , bir ürünü çevrimiçi veya fiziksel mağazada satanlar için harika bir araçtır. Grow My Store, Başarılı Çevrimiçi Mağazalar için Google Tanımlayıcıları ile siteleri test eder.

Bu tanımlayıcılar beş kategoriye ayrılmıştır: Ürün Bilgileri, Mağaza Ayrıntıları, Kişiselleştirme, Müşteri Hizmetleri ve Güvenlik.

Bu araç, Google’ın ürün satan bir işletme web sitesi için sahip olması gerekenler fikrini kelimenin tam anlamıyla aktarır. Dahil edilen bileşenlerden bazıları ürün incelemeleri, alışveriş yapanlar için profiller, canlı sohbet ve HTTPS’dir.

Grow My Store’u kullanmak için üç soruyu yanıtlamanız yeterlidir: etki alanınız nedir, ne tür bir işiniz var ve hangi sektördesiniz? Soruları yanıtladıktan sonra, genel puanınız ve sektörünüzle ilgili bazı verilerle birlikte raporunuzun bir önizlemesini göreceksiniz. Raporunuzun tamamını önerilerle tamamlamak için bir hesap oluşturmanız gerekir. Rapor daha sonra e-postanıza gönderilir.

Ardından, Google’a göre, yapılması gereken değişikliklerin bir kontrol listesini oluşturabileceğiniz (ve izleyebileceğiniz) bir hesap elde edersiniz.

Ek olarak, sektörünüze göre özelleştirilmiş veriler ve öneriler elde edeceksiniz. Bu verileri Grow My Store’da bulmak için menüden “Daha Fazla Müşteriye Ulaşın” ı seçin. Biraz aşağı kaydırırsanız, “Sektör trendlerini anlama” başlıklı bir bölüm bulacaksınız. Burada, o sektördeki en çok arananlar, sektör için en verimli aylar vb. gibi belirli bilgileri almak için sektörünüzü ve belirli kategorinizi seçebileceksiniz.

5. Sitemi Test Et

Sitenizi Google’ın gözünde ölçmek için bir başka harika araç da Sitemi Test Et . Mağazamı Büyüt gibi, Sitemi Test Et, sitenizdeki çok özel üç özellik kategorisi için test eder. Bu özellikler Hız, Kişiselleştirme ve Deneyimdir. Grow My Store’un aksine Sitemi Test Et, yalnızca ürün bazlı iş siteleri için değil, herhangi bir web sitesi içindir.

Sitemi Test Et’ten alacağınız ilk rapor, mobil site hızınızı ve düzeltmeler için önerileri ayıran mini bir rapordur. Sitenizi hızlandırmanın potansiyel yatırım getirisini gösteren bir araç da var! Buy-in aracıyla sitenizde yaptığınız iyileştirmelerin size ne kadar getiri sağlayacağını hesaplayabilirsiniz.

Daha da fazla bilgi istiyorsanız ki isteyeceksiniz, tam raporu almak için kayıt olabilirsiniz. Raporun tamamı size e-postayla gönderilir ve hem pazarlamacılar hem de geliştiriciler için önerileri ve açıklamaları ayrıştırır. Aldığım rapor 16 sayfa uzunluğundaydı, diğer kaynaklara ve vaka çalışmalarına bağlantıların yanı sıra bir kontrol listesi şeklinde taktik ipuçlarıyla doluydu.

Sonuç olarak

Google, web sitelerinde neye önem verdikleri konusunda çoğu kez şifreli olabilirken, neleri önemli bulduklarına dair size fikir verebilecek epeyce kaynak oluşturdular. Bu araçları kullanmak sizi kolayca bir adım öne çıkarabilir.

Yine de, sadece araçlarla ilgili değil. 2021’de veriler her zamankinden daha önemli ve verileri Dev’in kendisinden daha iyi kim alabilir?

Şimdi gidin ve mükemmel olun – ücretsiz şeyler kullanarak!