Google, Ürün Sonuçlarına Siyahlara Ait İşletme Etiketini Ekledi

Google Siyahlara Ait İşletmeleri Destekliyor

Google, Ürün Sonuçlarına Siyahlara Ait İşletme Etiketini Ekledi

Bu (Siyahlara ait işletme etiketi) özellik, ilk olarak Google yerel işletme sonuçları için Temmuz 2020’de kullanıma sunuldu ve şimdi Google Merchant Center tarafından desteklenmeye başladı.

Google, siyahlara ait işletmelerin artık Google Arama’da ürünlerinde ve alışveriş sonuçlarında özel bir etiket veya gösterge gösterebileceğini duyurdu. Etikette “Siyahi sahipli olarak tanımlanır” yazar ve Google Alışveriş’teki ürün listeleme sonuçlarında gösterilir.

Ne gibi görünüyor diye düşünüyorsanız, işte Google’dan, Google Alışveriş sonuçlarında bu etiketi gösteren bir GIF:

Bu etiketi kimler alabilir? Etiket, “Siyahların sahip olduğu” olarak tanımlanan işletmeler tarafından kullanılabilir. Google, “Bugünden itibaren, Siyahların sahip olduğu özniteliği Google’ın Alışveriş sekmesine genişletiyoruz, böylece insanlar Google’da Siyahlara ait işletmeleri kolayca belirleyip satın alabilir.” dedi.

Bu özellik, alışveriş yapanlara görünür hale gelecek ve önümüzdeki aylarda ABD’deki tüm Google Satıcıları tarafından kullanılabilecek. Yani bu uygulama  şu anda sadece ABD’de başlıyor.

Siyahlara ait işletme etiketi nasıl alınır? Google, “işletme sahipleri, Siyahlara ait özelliği Google Merchant Yardım Merkezi’ni ziyaret ederek ekleyebilir.”

  • Merchant Center hesabında oturum açın.
  • Merchant Center’ın sağ üst köşesinde bulunan Araçlar ve ayarlar menüsünü tıklayın.
  • “İşletme bilgileri” sayfasına gidin.
  • “İşletmeniz hakkında” sekmesinde “İşletme kimliği özellikleri” bölümüne gidin.
  • Açmak veya kapatmak için “Siyah sahipli olarak tanımlanır” seçeneğinin yanındaki geçiş düğmesini tıklayın.
  • Ayrıca, işletmenizin ve ürünlerinizin Siyahlara ait işletmelerin yer aldığı sayfalarda potansiyel olarak görünmesini istiyorsanız “İşletmemi Siyahlara ait işletmelerin promosyonlarına dahil et” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

Google, My Business için zaten Temmuz 2020’de Google Haritalar ve yerel arama sonuçları için Siyahi vatandaşlara ait işletme etiketini piyasaya sürdü ve şimdi bu etiketi Google Alışveriş sonuçlarına genişletiyor.

Google, geçtiğimiz 12 ayda, Ocak-Aralık 2019 ile Ocak-Aralık 2020’yi karşılaştıran Google Trendler verilerine göre Google’ın “Siyahlara ait işletmeler” için arama ilgisi %600 arttı. Ülke genelinde insanların aradıkları sorgular; “Siyahların sahip olduğu restoranlar, Siyahların sahip olduğu kitapçılar, Siyahların sahip olduğu güzellik malzemeleri” ve daha fazlası, Siyah iş dünyasındaki çeşitliliğe hitap ediyor.

Google, “insanların sevdikleri Siyahi işletmeleri desteklemesini ve para kazanmalarına yardımcı olmaları” istediğini söyledi. Bu, Google’ın bunu yapmasının küçük bir yoludur ve Siyahi kimlikli bir işletmeyseniz, ürün sonuçlarınıza eklemeyi düşünmeniz gereken bir şeydir.