Google Arama Konsolu artık haber sitenizin Google Haberler ve Google Haberler Uygulamasında ne kadar iyi performans gösterdiğini öğrenmenize olanak sağlıyor.

Google Haberler performans raporu nedir? Bu rapor, internet sitesi üzerinden veya  Android ve iOS’taki Google Haberler uygulamasındaki performansınıza ilişkin tıklamaları, gösterimleri ve tıklama oranlarını gösterir.

Google, haber yayıncılarının aşağıdaki gibi soruları yanıtlamasına yardımcı olduğunu söyledi:

  • Makalelerim Google Haberler’de kaç kez kullanıcılara göründü?
  • Google Haberler’de hangi makaleler iyi performans gösterdi?
  • Kullanıcı davranışı ülkeye göre nasıl değişir?

Trafiği sayfaya, ülkeye, cihaza ve verilere göre bölümlere ayırabilir ve raporları tarih aralığı ve diğer ölçümlere göre filtreleyebilirsiniz.

Bu rapor ne değil. Bu, Google’ın Temmuz 2020’de arama sonuçlarında “Haberler” sekmesinden yapılan haber arama türüne göre filtrelenmiş sonuçları, arama performans raporunda yer alan “Haberler” sekmesini içermez . Bu raporda daha fazla bilgi edinebileceğiniz yeni bir yardım belgesi var.

Neden önemsiyoruz. Bu, bir yayıncının sitesinin Google Haberler’de ne kadar iyi performans gösterdiğine ilişkin değerli verilerdir. Bir haber sitesinin ve haber makalelerinin Google Haberler’de news.google.com’dan ve Google Haberler uygulamasından aldığı tıklama ve gösterim sayısı bunların temelidir.

Bu, Google Haberler trafiğiyle ilgili diğer analiz verilerinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Lütfen bu raporu henüz görmüyorsanız panik yapmayın, muhtemelen yavaş bir şekilde yayılıyor.