Google: Kopya İçerik Negatif Bir Sıralama Faktörü Değildir!

Google Kopya İçerik Negatif Bir Sıralama Faktörü Değildir

Google: Kopya İçerik Negatif Bir Sıralama Faktörü Değildir!

Google çalışanı Kıdemli Web Yöneticileri Eğilimler Analisti John Mueller, yinelenen(kopya) içeriğin arama sıralaması açısından siteye olumsuz olarak sayılmadığını açıkladı!

Google’dan John Mueller, negatif bir arama sıralama faktörü olmadığını söyleyerek yinelenen içerikle ilgili yanlış kanıya açıklık getiriyor.

Aynı içeriğin birden çok sayfada tekrarlanması, bir sitenin arama sonuçlarında daha düşük sıralanmasına neden olacak bir şey değildir.

Mueller, sitelerin belirli miktarda yinelenen içeriğe sahip olmasının normal olduğunu söylüyor. Google’ın algoritmaları bunun üstesinden gelmek için oluşturulmuştur.

Geçen haftalarda bu konuya değindi, ancak bu haftanın Google Arama Merkezi SEO Çalışma Saatlerinde tekrar gündeme geldi.

Yinelenen içerik, SEO Uzmanları arasında düzenli olarak ortaya çıkan bir konudur ve birçok uygulayıcının bir siteyi denetlerken kontrol ettiği bir şeydir.

Kopya içerik arama sıralamalarını etkiler mi? Etkilerse ne ölçüde?

Blue Glacier’ın yöneticisi Davor Bobek, bu haftaki çalışma saatlerinde Mueller’a sorduğu şey bu.

Bobek, parçaların açıklamalarının birden çok yerde tekrar edildiği araba parçaları hakkında bir siteye sahip. Arama sonuçlarında olumsuz bir etki olup olmayacağını bilmek istiyor.

Aşağıdaki Mueller’in cevabına bakın.

Yinelenen(Kopya) İçerik hakkında Google’dan John Mueller’ın Cevabı

Google Çalışanı John Mueller

Mueller, bununla ilişkili negatif sıralama puanı olan bir şey olmadığını söyleyerek yinelenen içeriğin yanlış anlaşılmasını açıklıyor.

Bir sitedeki içerik parçalarının tamamı kopyalanırsa, Google birini sıralar ve diğerini göstermez. Aynı sayfanın birden fazla kopyası, negatif sıralama sinyalleri göndermez.

Yinelenen sayfalar bir siteyi şişirebilir ve tarama bütçesini tüketebilir, ancak bu videoda tartışılmayan tamamen başka bir konudur.

İçeriğin siteler arasında tekrarlanmasının Google tarafından negatif veya pozitif olarak algılanmadığını ve web sitelerinin sıralaması hakkında algoritmalara sinyaller göndermediğini açıkladı.

“Bu tür yinelenen içerikle, onunla ilişkili negatif bir puan oluşacak kadar fazla değil. Dahası, web’deki birden çok sayfada tam olarak aynı bilgiyi bulursak ve birisi özellikle bu bilgi parçasını ararsa, o zaman en uygun sayfayı bulmaya çalışırız.

Dolayısıyla, birden çok sayfada aynı içeriğe sahipseniz, bu sayfaların tümünü göstermeyiz. Bunlardan birini seçip bunu göstermeye çalışacağız. Yani bununla ilişkili herhangi bir olumsuz sinyal yok. Çoğu durumda, bazı sayfalarda bir miktar paylaşılan içeriğin olması normaldir. “

Mueller, yinelenen içeriğin ne kadar normal olabileceğini göstermek için, insanların her zaman karşılaştığı örnekler vermeye devam ediyor.

Çevrimiçi alışveriş, içeriğin her yerde tekrarlandığı bir dikeydir. Perakendecilerin aynı ürünü satması yaygındır ve ürün sayfaları muhtemelen aynı içeriğin büyük bir kısmını paylaşır.

Google, başka bir perakendecinin sitesinde başka bir yerde görünen bir ürün açıklamasını taramanın olumsuz sinyallerini yorumlamayacaktır.

Mueller, web sitesi altbilgilerinin teknik olarak yinelenen içerik olarak nitelendirildiğini söylüyor, ancak bu, arama sıralamaları söz konusu olduğunda da sorun değil.

“Örneğin, gerçekten yaygın bir durum e-ticarettir. Bir ürününüz varsa ve bir başkası aynı ürünü satıyorsa veya bir web sitesinde belki tüm sayfalarınızda paylaştığınız bir altbilgi vardır ve bazen bu oldukça büyük bir altbilgi olabilir. Teknik olarak bu yinelenen içerik ama bununla başa çıkabiliriz. Yani bu bir sorun olmamalı. “

Aşağıdaki videodaki tartışmanın tamamını dinleyin: