Freelance Web Tasarımcı Olmak ve Müşteri Hizmetleri

Freelance Web Tasarımcı olmanın birçok iyi ve kötü tarafı var, sizlere tecrübelerimden birkaçını aktarmak istiyorum. Freelance çalışmak demek özgürlüktür her şeyden önce, kendi işinizin patronu olursunuz, müşterilerinizi, çalışmak istediğiniz saatleri, ücretinizi ve diğer unsurları kendiniz seçebilirsiniz, kendinizi geliştirmek istediğiniz alanda iş geldiği zaman mesela SEO çalışmaları veya herhangi bir logo tasarımı, bu işi kabul ettiğinizde yeteneklerinizi geliştirmek için yeni bir fırsat yakalamış olursunuz.

Düşünülmesi gereken çok fazla faktör vardır. Müşterileriniz web sitesinin piyasadaki herkesten daha güzel olmasını ister, beklentilerini yüksek tuttukları için verdiğiniz fiyatı beğenmeyebilirler ve siz sonunda yapacaklarınızı en baştan anlatmaya başlarsınız. Bu durumda hem onları memnun edecek bir fiyat sunmalı hem de sizden sorumlu olmayacak konuları onlara tekrar anlatmalısınız, şöyle bir örnek verebiliriz; Bir müşterinizden web site tasarımı ve site içi seo çalışması için iş aldınız ama içeriği müşterinizden vereceği konusunda anlaştınız, bir süre geçtikten sonra müşteriniz içeriği sağlamak için vaktinin olmadığını söyledi bu durumda fiyata bir miktar daha ekleme yapmayı söylediniz ama kabul edilmedi bu durumda SEO çalışmasını yapamayacağınızı söyleyerek sizde bir orta yolunu bulmalısınız.

Her zaman hedefiniz müşterinizi mutlu etmek olmalı, serbest web tasarımcı olarak çalışıyorsanız istediğinizi istediğiniz zaman yaparsınız anlamına gelmiyor tam tersi müşterilerinizin beklentisi verilen işi en kısa sürece yapmanız olacaktır. Hayatınızdaki dengeyi sağlamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Eğer sürekli evde çalışmanız gerekiyorsa bazı insanlar bunlardan istifade etmeye çalışabilir ve müşterilerinizin hafta sonu çıkan acil işlerini yapmanız gerekebilir. Hoşunuza pek gitmeyen işler almak zorunda kalabilirsiniz, çünkü o işi de bulamayacağınız zamanlar da olabiliyor. Müşterilerinizin size referans olacaklarını unutmamalısınız, sevmediğiniz bir işi bile yaptıktan bir süre sonra o bağlantınızla size çok daha güzel paralar kazandıracak işler alabilirsiniz. Serbest web tasarımcı olarak çalışmakta en önemli konu müşterilerimizdir, onları her zaman memnun etmeniz gerekir çünkü aslında her müşteri patronunuzdur.

İşinizde koştururken sağlığınızı da ihmal etmemelisiniz, bütün gün evde bilgisayar başında geçirmek sizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak çökertebilir ve ciddi sağlık problemleri yaşayabilirsiniz günde en az 20 dk dışarıda yürüyüş yapmak sizi rahatlamış hissettirir bazen laptop’unuzu alıp bir kafede, kütüphanede veya açık bir alanda çalışmak da iyi gelebilir. Fatura konusuna gelirsek, daha çok kurumsal müşterinizin olduğu bir portföyünüz varsa veya müşterilerinizin çoğu sizden fatura talep ediyorsa bunu sağlamak zorundasınız, bunun için bazı tanıdıklarınızla iletişime geçmeniz gerekebilir veya müşteri kitleniz iyiyse şahıs şirketi kurmak çok daha karlı olabilir ama ikisini de yapamıyorsanız o zaman size rimuut’u tavsiye edebilirim.