Freelance Web Tasarım Ücretini Belirlemek: Fiyatlandırma Stratejisi

Peki bunun ücreti ne olur? Freelance çalışanlar için oldukça stresli ve karmaşık bir konudur. Fiyat yüksek ise müşteri reddeder, fiyat düşük ise yaptığın işin değerini düşürmüş olursun…

Freelance web tasarım fiyatları konusu uçsuz bucaksız bir deniz gibidir. Herkes piyasanın üstünde kazanmak ister. Fiyatı müşteri belirler siz karşı teklif sunarsınız bu kolay olanı ama fiyatı direk siz belirleyeceğiniz zaman boş bir tabloya bakıyor gibi hissedersiniz. Nereden başlayacağınızı bilemezsiniz. İşin güzel yanı, psikolojinin insanlar üstündeki birkaç püf noktasını biliyorsanız normal fiyattan biraz daha fazla kazanabilirsiniz. Ustaca yapılmış bir fiyatlandırma ile matematiği birleştirirseniz hem siz kazanırsınız hem de müşterinizi memnun edersiniz. Bunun yolu matematiğin duygularla olan ilişkisinden geçer.

İnsan beyni fiyatları cüzdanına göre ayarlayamaz, beynimiz sadece iyi teklifleri sever. Burada beynimizin sol lobu çalışır. 4,99 TL gibi bir fiyatla karşılan müşteriniz, 5,00 TL gördüğünden daha çok sevinecektir. Bu müşterinize fiyatın düştüğünü ve daha iyi bir fiyattan teklif aldığını yansıtır. Ve 9 rakamı inanılmaz bir şekilde kuvvetlidir. Satışlarınızda bunu mutlaka aklınıza getirin.

Uygun fiyat herkesin ilgisini çeker ama doğru bir fiyat değerli müşterileri çeker. Doğru fiyatlandırma ile müşterinizin bütçesine uygun hizmet verirseniz, daha üst seviye müşterilerinize de ekstra ücretler ile daha fazla hizmet sunabileceğiniz mesajını verirsiniz. Değerli müşterileriniz için teşvik edici teklifler sunarak onları daha fazla ödemeye motive edebilirsiniz.

Minimum bir fiyat belirlemek için psikolojiden faydalanmak bir sanattır ve iyi bir sanatçı her detayın değerini iyice ölçer. Fiyatı müşterinize özelleştirdiğinizi hissederseniz işi çok rahat alabilirsiniz. Burada demek istediğim belki “küçük”, “düşük” gibi kelimeleri kullanmak size gereksiz geliyor olabilir ama unutmamalısınız ki çoğu zaman müşteride yarattığı algı düşündüğünüzden daha kuvvetli olabiliyor.

Freelance web tasarım fiyatları her zaman enleri yaşayan bir konudur. En ucuz veya en pahalı olarak bu hizmeti satmak yerine müşterinizin bütçesine uygun bir şekilde bu hizmeti satabilirsiniz. Böylelikle o müşterileriniz size referans olarak başka işler paslayabilirler. Güzel yaptığınız bir işi bedavaya yapamazsınız tabi ama ücreti makul seviyede tutup ileride daha çok kazanmayı hedeflemek çok daha mantıklı bir karar olabilir. Benim görüşüm müşterilerinize bir hizmet sunarken bunu bir paket halinde sunabilirsiniz veya saatlik ücretinizi belirterek işi kaç saatte yapacağınızı ve diğer koşullara bağlı bir fiyat çıkartabilirsiniz.