Freelance Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal medya uzmanı kimdir, görevleri nelerdir, nasıl olunur? Tüm bu sorularınızın cevabını sizi için hazırladığım bu rehberde bulabileceksiniz.

Yaşadığımız bu yüzyılın teknoloji çağı olarak adlandırılmasıyla birlikte birçok yeni ve farklı dijital meslek grupları ortaya çıkmış durumda, freelance sosyal medya uzmanlığı da bunlardan birisi, son birkaç yıldır hayatımızda olan bu meslek aslında oldukça eğlenceli ve hareketli…

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Kimdir?

Freelance sosyal medya yöneticisi, markanızın bilinirliğini arttırmak, pazardaki yerini büyütmek ve satışlarınız yada hizmetleriniz için stratejik planlar doğrultusunda bunları uygulamak ve izlemekle sorumludur.

Sosyal medyanın 2000’li yılların başında ülkemizde popüler olmasından kısa bir süre sonra bu meslek ortaya çıkıyor.

Ülkemizdeki sosyal medya uzmanları hakkında birkaç kısa bilgi verecek olursak;

Reklamcılık ve pazarlama alanlarında çalışanların sayısı oldukça fazladır, çok az bir kesimde bilgi işlem bölümünde mesleğine devam etmektedir.

En çok çalıştıkları sektör reklam ve tanıtım başta olmak üzere sırasıyla medya, bilişim ve hizmet sektörü olarak devam eder.

Genelde üniversite mezunu ve kadın çalışanların sayısı %60’lık bir kesimi oluşturuyor.

Freelance sosyal medya uzmanlarının çoğunun hakim olduğu başlıklar; sosyal medya yönetimi, adobe programları, office programları ve dijital pazarlama temelleridir ama bence bu listeye SEO bilgisi de eklenmesi çok daha iyi olabilir.

Sosyal Medya Uzmanın Görevleri Nelerdir?

 • Markanın şirket ve topluluk politikalarına uygun olarak sosyal medya hesaplarını açar ve var olan hesapları revize eder.
 • Sosyal medya ağlarını ve gündemleri takip eder.
 • Çalıştığı marka veya kişileri raporlar ile bilgilendirir ve önerilerini sunar.
 • Sosyal medya platformları için reklamlar tasarlar.
 • Rakip markaların analizi yapar ve stratejik planlar yapar.
 • Dijital dünyadaki gündemi kullanarak reklamlar oluşturur.
 • Düzenli olarak SEO’ya uygun özgün içerikler oluşturur.
 • Marka hakkında uygun olmayan durumları, izlenimleri, yorumları belirler ve gerektiğinde müdahale eder.
 • Ürün veya hizmet hakkında çalışma, araştırma yapar.
 • Sosyal medya paylaşımları için takvim oluşturur ve uygular.
 • Marka için promosyonlar düzenleyerek, sosyal medya hesaplarına erişimi arttırır.
 • Mesleğinin gereği olarak sürekli kendini geliştirir ve öğrenir.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak için herhangi resmi bir eğitim kriteri bulunmamaktadır. Bazı ajanslar başvurularında grafik tasarım ve çeşitli programlara hakim olunması şartını belirtir. Ayrıca bazı kurumların sosyal medya yönetimi gibi çeşitli sertifika programları mevcut bunları internetten rahatlıkla bulabilirsiniz, yanılmıyorsam İSMEK kurslarında 80 saatlik bir eğitim sonrasında sertifikanızı alabiliyorsunuz. Genelde sosyal medya uzmanından beklenen şey marka bilinirliğini arttırmak, yaratıcı yönünüzün kuvvetli olması, sözlü ve yazılı iletişim becerinizin iyi olması, ekip çalışmasına uygun olmanız ve planlı çalışmanızdır.