Freelance SEO Uzmanı Nasıl İşe Alınır?

Nasıl Freelance SEO Uzmanı Olunur?

Freelance SEO Uzmanı Nasıl İşe Alınır?

Bugün bir web sitesini veya web sayfasını arama motorlarında ilk sayfalara getirmek, birkaç yıl önceki kadar kolay değil. Freelance SEO Uzmanı, rekabete girmeniz için ihtiyacınız olan kişi olabilir.

Sadece rekabet daha sert olmakla kalmaz, aynı zamanda sıralamayı belirleyen algoritmalardaki sürekli değişiklikler de SEO çalışmalarının oyunda kalmasını daha da zorlaştırır.

Bir işletme sahibi olarak, tüm bu değişikliklere ayak uydurmak ve web sitenizi düzenli olarak güncellemek için zamanınız olmayabilir.

Bu nedenle, bir Freelance SEO Uzmanının yardımını almanız gerekebilir.

Daha ileri gitmeden önce, Freelance SEO Danışmanı/Uzmanı ne yapar hızlıca tanımlayalım.

Serbest çalışan bir SEO Uzmanı, arama motorlarında daha fazla görünürlük kazanmanıza yardımcı olan bir profesyoneldir. Doğru olanı işe alırsanız , ana anahtar kelimeleriniz için sıralama yapmanızı sağlayabilir ve böylece web sitenize ve işletmenize tonlarca trafik çekmenize yardımcı olabilirler.

Freelance SEO Uzmanı Nerede Kiralanabilir?

İşe almadan önce, belirli SEO ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Ama önce, nerede bulacağımızı ele alalım. Bakılacak en iyi yerlerden bazıları şunlardır (ancak bunlarla sınırlı değildir):

Benim Web Sitenize Nasıl Trafik Çekebileceğini Görün

SEO – büyük miktarda SEO trafiğinin kilidini açın. Gerçek sonuçları görün.

İçerik Pazarlama – ekibimiz, paylaşılacak, bağlantılar alacak ve trafik çekecek destansı içerikler oluşturur.

SEM – net bir yatırım getirisi olan etkili ücretli stratejiler.

İletişime Geçin

1. İş Panoları

İş panoları, SEO Uzmanlarına ulaşmak için harika bir yerdir. En popüler panolar, tüm serbest çalışanları kendi veritabanlarında inceler, bu da size zaman kazandırır ve tatsız karakterleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Freelance SEO Uzmanı Ne İş Yapar? Ne Kadar Kazanır?

Freelance SEO Hizmeti alabileceğiniz bazı popüler siteler şunları içerir:

 1. Armut.com : Geniş bir SEO serbest çalışan havuzuna sahiptir. Farklı filtreler kullanarak adaylar arasında arama yapmak bunu kolaylaştırır.
 2. SadeceON : Muhtemelen ülkemizdeki en popüler serbest meslek platformlarından birisi.
 3. bionluk : Özellikle SEO yazarları arıyorsanız en iyi platformlardan biri.

Ya serbest çalışanların size gelmesini istiyorsanız? En iyi Freelance SEO Danışmanlarını elde etmek için onları nasıl çekeceğinizi bilmelisiniz ve bunu optimize edilmiş ilanlar oluşturarak yapabilirsiniz .

Optimize edilmiş bir SEO Uzmanı ilanında ayırt edici özellikleri şunlardır:

 • Anahtar kelime odaklı iş tanımı
 • Dikkat çekici bir başlık
 • Ayrıntılı ama konuya odaklı
 • İşletmenizle çalışmanın avantajları

İş ilanınızı oluşturup yayınladıktan sonra, ilgilenen SEO serbest çalışanlarından bir dizi yanıt alacağınızdan emin olabilirsiniz.

2. Sosyal Medya

Sosyal medya artık işe alım sürecinde büyük bir rol oynuyor ve işletmelerin en iyi yetenekleri bulmasına yardımcı oluyor. En iyi Freelance SEO Uzmanlarından bazılarını arıyorsanız, bunları aşağıdaki gibi sosyal medya platformlarında bulacağınızdan emin olabilirsiniz:

 1. LinkedIn
 2. Twitter
 3. Facebook
 4. Instagram

Bir SEO freelancer ihtiyacınızı yayınlarken ilgili bir hashtag (#SEOfreelancers gibi) eklediğinizden emin olun.

3. Google’a sorun

Çoğu Freelancer SEO Hizmeti veren kişilerin çalışmalarını sergilemek için web siteleri vardır ve eğer söylediklerini uyguluyorlarsa, web siteleri anahtar kelimeleri için Google’da üst sıralarda yer almalıdır (Freelance SEO Danışmanı, Freelance SEO Uzmanı gibi…).

Dolayısıyla, serbest çalışan bir SEO Uzmanı arıyorsanız, sıradan bir Google araması, SEO işlerinizi emanet edebileceğiniz profesyonelleri keşfetmenize yardımcı olabilir.

Bulunduğunuz yerde birini istiyorsanız, yakınınızdaki en iyi yerel SEO serbest çalışanlarının sonuçlarını almak için basitçe “SEO Uzmanı + bölgeniz” olarak Google’da aratabilirsiniz.

4. Ağınıza Ulaşın

Kapsamlı bir profesyonel ağınız varsa, çevrenizdeki birinin sevdikleri bir SEO Uzmanıyla çalışmış olma ihtimali yüksektir. Güvendiğiniz diğer iş sahiplerinden öneriler isteyin.

Freelance SEO Danışmanı İşletmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Freelance SEO Uzmanı Nerede Kiralanır

Peki bir SEO serbest çalışanı işletmenize nasıl yardımcı olabilir? SEO, çevrimiçi pazarlamanın neredeyse her bölümüne dokunan büyük bir alandır. İşte SEO serbest çalışanlarının sıklıkla sunduğu en iyi hizmetler.

Anahtar Kelime Araştırması

SEO’nun temel ilkelerinden biri anahtar kelime araştırmasıdır.

Bu, kullanıcıların bir şey bulmak istediklerinde arama motorlarına girdikleri arama terimlerini bulma uygulamasıdır. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi aramak için kullanılan anahtar kelimeleri keşfetmek, SEO’nuzu güçlendirmek için çok önemlidir .

Bu temel uygulama, bir SEO serbest çalışanının işletmenizin iyi bir sıralama elde etmesine yardımcı olabileceği yollardan biridir.

İçerik Stratejisi

İçerik stratejisi, içerik oluşturmak için gerekli tüm süreci planlamayı içerir. Diğer disiplinlerin yanı sıra şunları içerir:

 • anahtar kelime araştırması
 • kullanıcının amacını anlamak
 • optimize edilmiş başlıklar oluşturma
 • içerik taslakları oluşturmak
 • içerik türlerini belirleme
 • içeriği yayınlamak için en iyi platformları seçmek

Bir içerik stratejisi geliştirmek, özellikle benzer konulardaki içerikle dolu bir alanda içeriğinizin iyi sıralamasına yardımcı olmanın anahtarıdır.

İçerik Üretimi

SEO’nun bir diğer ayrılmaz parçası içerik oluşturmadır.

SEO uyumlu içerik oluşturmak, pek çok insanın anlamadığı bir bilimdir.

Diğer şeylerin yanı sıra uygun anahtar kelime yerleşimi, içeriği doğru şekilde yapılandırma ve hedef kitlenizin tercih ettiği tonda yazma bilgisi gerektirir.

Herkes iyi bir yazar olabilirken, herkes harika bir SEO yazarı olamaz.

Link Oluşturma

İçeriğin yanı sıra, SEO’nun bir başka kritik yönü de link inşasıdır . Bunun nedeni, arama motorlarının içerik ve web sitelerinin otoritesini ölçmek için bağlantılar kullanmasıdır. Bir web sayfası ne kadar yetkili olursa, arama motorları o sayfayı anahtar kelimelerinizle ilgili sorgular için sıralar.

Başarılı bir strateji, üç düzeyde ilgili bağlantılar kurmayı içerir:

 • Dahili bağlantılar : Bunlar, web sitenizdeki içerik arasındaki bağlantılardır ve stratejik olarak seçilmelidir.
 • Giden bağlantılar : Diğer sitelere verilen bağlantılar önemlidir, ancak yanlış yapılırsa, rakiplere, düşük yetkili sitelere ve hatta spam içeren web sitelerine bağlanabilirsiniz.
 • Gelen bağlantılar : Backlink olarak da adlandırılırlar, bunlar web sitenizi arama motorlarına gösterir ve arama motorları onları web sitenize güven oyu olarak kabul eder. Burada anahtar nicelik değil niteliktir.

İyi SEO Danışmanları, backlink profilinizi izlemenin önemini de bilir. Bu önemlidir çünkü toksik geri bağlantılar SEO’nuzu  olumsuz etkileyebilir.

Bağlantı kurma, inşa etmek için doğru türde bağlantılar ve işe yarayan stratejiler hakkında bilgi gerektiren, zaman alan bir işlemdir.

Web sitenizin daha iyi sıralanmasına yardımcı olacak bağlantılar oluşturmak için, SEO uzmanının işe yarayacağını düşündüğü profesyonel bir ağ bulmalısınız.

Çevrimiçi bir etki yaratmak istediğiniz sürece (başka seçeneğiniz yoktur), SEO’ya yatırım yapmalısınız. Bu yüzden bir SEO Uzmanı tutmayı düşünmelisiniz.

En İyi Freelance SEO Uzmanı Nasıl Kiralanır?

İyi bir Freelance SEO Uzmanını işe almak zor bir iş olabilir.

Birincisi, çoğu SEO’yu kendi kendine öğrenir ve genellikle bilgilerini veya deneyimlerini doğrulamanın tek yolu portföyleridir.

İkincisi, SEO dünyası sürekli değişiyor, bu nedenle sektörle alakalı bilgi ve becerilerini alakalı tuttuğunu bilmek neredeyse imkansız.

Peki, en iyi SEO Uzmanını işe alma şansınızı nasıl artırabilirsiniz?

İşte birkaç basit ipucu:

SEO İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Sizin için doğru SEO Uzmanını bulmanın ilk adımı, SEO ihtiyaçlarınızı tam olarak belirlemektir.

Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, SEO denetimlerini yürütme konusunda deneyime sahip bir SEO Uzmanı aramanız gerekebilir. Elbette çoğu durumda bu bir ek hizmettir, bu nedenle bunun için ayrıca ödeme yapacağınızı unutmayın.

Freelance SEO, Optimizasyon, Freelance SEO Uzmanı

Ancak, bunu kendiniz yapmak istiyorsanız,  yön için SEO kontrol listeme bakın.

SEO ihtiyaçlarınızı belirlemek, bir SEO serbest çalışanında neye bakacağınızı bilmenizi kolaylaştırır.

Freelance SEO Uzmanında Aranacak Özellikler

Artık SEO ihtiyaçlarınızı belirlediğinize göre, en iyi Freelance SEO Uzmanını işe almanın bir sonraki adımı, birinde ne arayacağınızı bilmektir. İşte birkaç önemli nokta:

Geçmişlerini Kontrol Edin

Her SEO Uzmanı, bilgi ve becerilerini kanıtlayan bir geçmişe sahiptir.

Peki nasıl kontrol edersiniz?

 • çalışmalarının bir portföyünü görmek isteyin
 • web sitelerini ziyaret edin
 • geçmiş veya mevcut müşterilerden referans isteyin
 • web siteleri veya diğer platformlardaki yorumları okuyun

Bir SEO Uzmanının geçmişini kontrol etmek çok önemlidir çünkü ne yaptığını bilen birini işe almak istersiniz. Bunu yapmamak, size istenen sonuçları vermeyecek bir SEO Uzmanına para harcamanıza neden olabilir.

Potansiyel Freelance SEO Danışmanlarınızla İletişime Geçin

Potansiyel aday listenizi daralttıktan sonra, işletmeniz için en iyi SEO Uzmanını bulma zamanı.

Bunu yapmak,  onları daha iyi tanımak için bir görüşme yapmak isteyebilirsiniz .

Neyse ki, görüntülü arama gibi bir teknoloji ile dünyanın her yerinden bunu yapabilirsiniz. Bu hem sizin hem de karşınızdaki kişi için zaman kaybını en aza indirecektir.

Onları, metodolojilerini ve işletmenizin iyi bir sıralamaya nasıl yardımcı olmayı planladıklarını öğrenin.

Potansiyel Freelance SEO Uzmanınıza Test Projesi Verin

İşletmeniz için en iyi Freelance SEO Uzmanını bulmanıza yardımcı olacak bir başka strateji, potansiyel adaylarınıza (ücretli) bir test projesi vermektir.

Bu ne işinize yarayacak :

 • yeteneklerini ölçmek
 • iş ilişkinizin nasıl olacağını görün

Testiniz, SEO Uzmanınızı işe aldığınız temel görevlere dayanmalıdır. Bu şekilde, performans açısından onlardan tam olarak ne alacağınızı bileceksiniz.

Freelance SEO Uzmanı Ne Zaman İşe Alınmamalıdır?

SEO serbest çalışanlarının getirdiği faydaya rağmen, serbest meslek rotasında gitmek istemeyeceğiniz zamanlar vardır.

Bu durumlarda, bir SEO ajansı kiralamak daha iyidir .

İşte bu tür örneklerden birkaç örnek:

İhtiyaçlarınız Serbest Çalışanın Kapasitesini Aştığında

Unutmayın, SEO geniş bir alandır. İhtiyaç duyabileceğiniz tüm SEO görevlerini herkes halledemez.

Örneğin, kapsamlı bir sayfa içi SEO kampanyası yürütmek istiyorsanız, (diğerlerinin yanı sıra) şunları isteyebilirsiniz:

 • bir içerik stratejisti
 • SEO yazarı
 • bir editör

Doğru, üç şapkayı da takabilecek bir SEO çalışanı bulabilirsiniz, ancak içerik stratejiniz kapsamlıysa, en az bir içerik stratejisti, bir editör ve birkaç SEO yazarına ihtiyacınız olabilir.

Bu durumda, ajansa gitmeniz daha iyi olur .

SEO ihtiyaçlarınızı dikkatlice değerlendirin ve iş kapsamının bir kişi tarafından yönetilip yönetilemeyeceğini veya bir ajansın bunu daha iyi ele alıp almayacağını belirleyin.

Farklı SEO Hizmetlerine İhtiyacınız Olduğunda

Freelance SEO Danışmanlığı Hizmeti | Ceyhun YILDIZ

Farklı SEO hizmetlerine ihtiyacınız varsa, ajans rotasına gitmeniz daha iyi olur.

Bunun nedeni, ajansların insan sermayelerinde farklı becerilere sahip olmaları ve tüm SEO ihtiyaçlarınızın tek bir çatı altında karşılanabilmesidir.

Akıcı ve uyumlu bir SEO kampanyası sağlar.

Farklı SEO Uzmanlarına farklı görevler vermek, ayrık bir kampanyaya neden olabilir ve bazı durumlarda bir SEO çalışmasının yaptığı şey, diğerinin yaptığı şeyle çelişebilir.

İstikrar Önemli Olduğunda

Bir ajans, projeleri hızlı bir şekilde yürütmek için gereken tüm kaynaklara (insan ve teknolojik) sahiptir. Bu nedenle, kalite kontrolleri uyguladıkları için kaliteli işten de emin olursunuz.

Bir ajansın birçok insanın gözden kaçırdığı bir başka avantajı da, bir serbest meslek sahibi hastalanırsa veya hayati bir durum olursa, projenizin süresiz olarak askıya alınabileceği gerçeğidir. Ancak bir ajans söz konusu olduğunda, kolayca yenisini bulabildikleri için nadiren kesinti yaşanır.

Sonuç

Pek çok insan 9’dan 5’e geçmeyi ve serbest çalışan olarak çalışmayı seçtiğinden, işiniz için Freelance SEO Uzmanı seçmeye gelince birçok seçeneğiniz olacak.

Ancak, bu madalyonun iki yüzü var.

En iyi Freelance SEO Uzmanını bulma arayışınızda , itibarınıza , sıralamalarınıza veya kaynaklarınıza mal olabilecek birkaç kötü deneyim ile karşılaşabilirsiniz .

Bu nedenle , iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir SEO uzmanını nasıl işe alacağınızı bilmelisiniz .

Peki siz daha önce Freelance SEO Uzmanıyla çalıştınız mı? Eğer öyleyse, deneyiminiz nasıldı?