Dijital Pazarlama Uzmanı

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir Kimdir?

Dijital Pazarlama Uzmanı, marka bilinirliğini artırmak, hedef kitleyi belirlemek, yeni müşteriler kazandırmak ve firmayı dijital alanlarda yönlendirmekle sorumlu kişidir. Dijital pazarlama uzmanı ayrıca sosyal medya, SEO, SEM, Google araçları ve dijital pazarlamaya dair bütün pazarlama yöntemlerine hakim olmalıdır. Bu alanda yetkinliğini konuşturmak için gerekli araçları kullanabilmeli ve bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir.

Dijital pazarlama uzmanı, çalıştığı firmanın markası için hedef pazar ve kitlesini tespit eden, markayı daha tanınır hale getiren ve kitle iletişimini güçlendirmek için çalışan kişiye verilen mesleki unvandır. Son dönemlerde neredeyse bütün firmaların tercih ettiği; SEO, Google Analytics, Sosyal medya reklamları ve web sitesi gibi konulara da hakimdir.

 

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Her meslekte olduğu gibi bu alanda da bir eğitim gerekmektedir. Kitaplar okuyup, videolar izleyerek gelebileceğiniz seviye bir yere kadardır. Tek başınıza oturup araştırıp bu mesleği öğrenmeniz ve uzmanlık kazanmanız gibi bir durum söz konusu olamaz.

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için tabii ki bireysel olarak yapacağınız araştırmaların ve öğrenimlerin büyük katkısı olacaktır. Kendinizi geliştirme ve bu işe başlangıç aşamasında bir şeyler öğrenmeniz mümkündür. Ancak belirli bir düzeye eriştiğinizde bu alanda bir eğitim almanız ve uzman kişiler tarafından yardım almanız sizi büyük ölçüde ileri taşıyacaktır. İşin teknik detaylarını ve karşılaşabileceğiniz sorunları göz önünde bulundurmalısınız.

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için, sektörü yakından takip etmeniz gerekmektedir. Neler olup bittiğinden sürekli haberdar olmalısınız ve yenilikleri yakalamalısınız. Sosyal medya, dijital mecralar, forumlar, bloglar, e-ticaret siteleri gibi bilgi akışının çok ve hızlı olduğu yerlerde vakit geçirmeniz gerekmektedir. Bu tarz yerlerden edindiğiniz bilgi birikimini kendi işinizde uygulayarak geri dönüşüm elde etmeye çalışmalısınız.

İletişim yönü ve ikna kabiliyeti yüksek olan kişiler için dijital pazarlama uzmanlığı mesleği iyi bir tercih olur. Çünkü dijital pazarlamada kullanılacak yöntemlerin de karşı tarafı ikna etmesi gerekir. Teknoloji ile aranızı iyi tutmanız da bu alanda önemlidir.

 

Dijital Pazarlama Eğitimleri

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için yazı içerisinde de bahsettiğim gibi belirli bir düzeyde dijital pazarlama eğitimi almak gerekiyor. Her şeyi tek başınıza öğrenmeniz ve uygulamanız pek mümkün değildir. Bu alanda eğitim veren kursları araştırarak kendinize en uygun akademiyi seçebilirsiniz. Eğitimi alacağınız yerde size eğitimi verecek kişilerin yetkinliği çok önemlidir. Kişiler hakkında bir araştırma yapmanızı ve onların hangi alanlarda çalıştıklarınızı önceden öğrenip kendi ilerleyeceğiniz sektöre yakın kişilerden eğitim alırsanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Ayrıca eğitimi veren kişi kadar kurum da önemlidir. Aynı kurumdan eğitim alan kişilerin yorumlarını dinleyin. Aldıkları eğitimler hakkında bilgi isteyin. İşin bir de maddi boyutu var bu sizin bütçenizle ilgili bir durum. Şu anda yüzlerce kurum binlerce kurs bulunmaktadır. Aralarından en uygun olanını seçmek biraz da size kalmış.

Ayrıca internet üzerinden Udemy gibi eğitim sitelerinden de bu eğitimleri almanız mümkün. Ama benim tavsiyem internet üzerinden alacağınız eğitim ve edineceğiniz bilgiler size bonus olarak gelsin. Temelde sağlam bir eğitim sizi daha donanımlı hale getirecektir. Dijital pazarlama eğitimlerinin yanı sıra sizin bu alanda edineceğiniz tecrübeler sizi ileriye taşıyacaktır.

Dijital pazarlama için üniversitelerin Pazarlama Bölümü’nden mezun olmak gerekir. Dijital alanda ürünlerin reklamının pazarlanması ve satılması, birkaç senedir sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Bu yüzden çoğu firmada, Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için herhangi bir eğitim şartı aranmaz. Gereken niteliklere sahip olmanız yeterlidir.

Mezun Oldukları İlk 5 Üniversite

Marmara Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi (İÜ)

Anadolu Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Mezun Oldukları İlk 5 Bölüm

İşletme%8,8

Endüstri Mühendisliği%4,3

İşletme (İngilizce)%4,2

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama (MYO)%3,7

Halkla İlişkiler ve Tanıtım%2,6

Çalıştıkları İlk 5 Sektör

Bilişim%15,3

Reklam ve Tanıtım%12

Ticaret%7,3

Medya%5,4

Danışmanlık%5,1

 

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar Görevi Nedir?

En çok merak edilen soru; Dijital Pazarlama Uzmanı ne iş yapar? Dijital Pazarlama Uzmanı, bahsettiğimiz gibi geleneksel pazarlama hakkında bilgisi olmalıdır. Bu bilgileri doğrultusunda firma için pazarlama stratejileri geliştirmektedir. Analiz ve analitik içeren araçları kullanarak firma için veri toplayarak bunları kullanmaktadır.

Sosyal medya, SEO, SEM, Google araçları gibi konularda bilgisi ve kullanım tecrübesi bulunmaktadır. Bu bilgileri ile mevcut ve yeni müşterilere daha iyi içerikler sunulmasına katkıda bulunmaktadır. Sektör haberleri ve güncel olayları takip ederek gelecek hakkında plan yapabilmekte ve geçmişe dönük hataların düzeltilmesi için çalışmalar yürütmektedir. Ve bunların hepsini toparlamak gerekirse kriz ve zaman yönetimine hakim olmakta projeyi sağlıklı bir şekilde yürütmektedir.

Dijital pazarlama uzmanları, şirket imajını güçlendirmek ve markaların büyümesini sağlamak için çalışmalar yaparlar. Dijital pazarlama uzmanının görevlerinden bazıları şunlardır:

Dijital dünyadaki trendleri ve yenilikleri takip etmek,

Dinamik ve kendini geliştirici etkinliklere katılmak,

Sosyal medya platformlarını reklam açısından iyi değerlendirmek,

SEM, e-mail pazarlama, Google Analytics, Google Search Console, mobil pazarlama ve SEO konusunda bilgili olmak,

Stratejiler geliştirme ve markanın daha fazla kitleye ulaşarak tercih edilebilirliğini artırmak.

 

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak için Gerekli Yetenekler Nelerdir?

Dijital pazarlama, temel pazarlama stratejileri ve yaratıcı becerilerin ötesine geçen nitelikler gerektirir. Bu anlamda spesifik bilgi ve becerilerin ön plana çıktığı bir alandır. İşte bu sebeple, dijital pazarlama endüstrisine iyi bir giriş yapmak için öncelikle dijital pazarlama uzmanlarının ne yaptığını ve hangi becerilere ihtiyaç duyduklarını anlamak gerekir.

Bir dijital pazarlama uzmanı, genel anlamda potansiyel müşteri edinimi ve marka bilinirliği oluşturmak üzere dijital kanalları kullanmaktan sorumludur. Yönetmek ile sorumlu olduğu en yaygın dijital kanallar ise şunlardır:

Web site & blog sayfaları,

Arama motoru sıralamaları,

Sosyal medya,

E-mail pazarlama,

Online reklamlar,

Dijital pazarlama uzmanı, yukarıda sıraladığımız kanallar için ölçülebilir metrikler belirler ve bu kanallardaki kampanyaların performansını takip ederek iyileştirmek için gerekli aksiyonları planlar.

Bir şirketin dijital stratejisinin tamamından sorumlu olup tüm dijital pazarlama kanallarını yönetebilir veya sadece bir kanala odaklandığınız bir rol üstlenebilirsiniz. Küçük ölçekli şirketler, start-up’lar dijital pazarlama alanında genel bir dijital pazarlama uzmanı ya da yöneticisine sahipken, daha büyük şirketler sorumlulukları farklı ekiplere, hatta bazen birkaç farklı departmana da dağıtabilir.

Bir dijital pazarlama uzmanı, marka bilinirliğini ve güvenilirliğini artırmak, neticede ise satın alma eğilimini artırmak amacıyla alakalı hedef kitleyi yönlendirmekten sorumludur.” – Justin Emig, Pazarlama & İnovasyon Başkan Yardımcısı, Web Talent Marketing

 

Dijital Pazarlama Uzmanlığı için Fark Yaratacak 7 Yetenek

Dijital pazarlama alanında, her dijital mecrayı kullanan ve yöneten bir uzman olabilir veya birkaç beceriye odaklanarak belli bir kanalda derinlemesine uzmanlaşabilirsiniz. Ama her şeyden önce, bir dijital pazarlama uzmanı olarak değişime açık olmalısınız. Size sunulan fikirlerin ötesini görmeyi ve gerçekleşebilecek olası fırsatları yakalamayı öğrenmelisiniz.

Önemli olan, son teknolojilere ve uygulamalara hakim olarak işiniz için bu teknolojileri nasıl kullanabileceğinizi kavrama kabiliyeti edinmektir. Hem verilere hem de içgüdülerinize dayalı iyileştirmeler önermeli ve fikirlerinizin uygulanabilir olduğundan her zaman emin olmalısınız.

Gelin dijital pazarlama endüstrisindeki uzmanlık alanlarının çeşitliliğini ve farklı yönlerini keşfedelim. İşte bu alanda uzmanlaşmak için etkili 7 farklı yetenek:

Video: Online ortamda kullanıcıların dikkatini çekmek kolay değil. İstatistikler ise video paylaşımların daha yüksek etkileşimlere sahip olduğunu ve Google’da daha yüksek sıralara taşındığını gösteriyor. Elbette ki bir video yapımcısı olmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine video oluşturmanın temellerine odaklanmalısınız. İlgi çekici diyalog yaratma, video oluşturmak için gerekli platformların kullanımı ve video içeriklerde işe yarayan taktikleri kavrama, dijital pazarlama kariyerinde atacağınız ilk adım olan iş başvurularında çekiciliğinizi artıracaktır.

SEO & SEM: Kullanıcıların online aramaları, dijital alanda reklam yönetimi ve içerik pazarlaması gibi birçok strateji için yaratabileceğiniz dijital taktiklerinizi yönlendirir. Dijital pazarlama alanında çalışmak için arama motoru optimizasyonu (SEO) ve arama motoru pazarlaması (SEM) kavramlarını anlamak zorundayken, karşınıza çıkabilecek teknik konular hakkında endişelenmenize de hiç gerek yoktur.

Bu zorunluluk daha çok SEO’nun önemini ve dijital pazarlama endüstrisinde kullanıcı trafiğini elde etmek için uygulanan en iyi geliştirmeleri anlamakla ilgilidir. Bu sebeple, herhangi bir dijital pazarlama kampanyasının veya içerik yönetimi girişiminin 101’i olan bu maddeyi göz ardı etmemek gerekir. SEO ve SEM’in online aksiyonlarınıza nasıl etki ettiğini anlamak, bir dijital pazarlama ekibininin geri kalanıyla çalışırken doğru yönlendirmeleri yapmanız ve fark yaratmanızı sağlayacaktır.

İçerik Pazarlaması: İçerik, dijital pazarlama alanında, web sitesi, sosyal medya, reklam, video, blog gibi farklı amaçlar için üretilir. Her halükarda amaç potansiyel müşterilere ulaşmak ve onlarla etkileşim yaratmak olduğu için, ayrıca whitepaper’lar, use-case’ler, başarı hikayeleri ve bunun gibi içeriklerin üretimi de gerekebilir.

İçerik türlerini, nasıl oluşturulduğunu, nasıl etkili olduğunu ve en iyi nasıl kullanılacağını anlamak, hemen hemen her türlü dijital pazarlama rolü için gereken bir bilgi zenginliği sağlayacaktır. Bu bağlamda, bir işletmenin sosyal medya da dahil olmak üzere hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için içeriği en iyi nasıl kullanacağınızı anlamanız gerekir. Dijital pazarlama endüstrisinde hangi düzeyde çalıştığınıza bağlı olarak, içerik stratejisini ve analizini de anlamanız gerekecektir.

Veri ve Analiz: Google Analytics, dijital pazarlamanın birçok yönünün merkezinde yer alır. Genel olarak, online aksiyonlarınızın raporlarını takip etmenizi sağlar, ancak daha önemli olan, bulduğunuz bilgilerin nasıl kullanılacağıdır. Kampanyaları izlemek ve tüketici davranışına dayalı bulgular edinmek, dönüşümleri ve trafiği artıracak daha iyi çözümler bulmanızı sağlayacaktır.

Bugünün online dünyasında bir araya toplanan veriler, tüm işletmeler için yeni müşteri edinimi ve müşteriyi elde tutmaya yönelik bir altın madeni olduğundan, veri toplamak kadar veriyi kullanabilmek de önem taşır.

Tasarım Odaklı Düşünme: Kullanıcı deneyimi başarılı dijital pazarlamanın anahtarıdır. Tasarım odaklı düşünme, şirketlerin etkili bir müşteri deneyimi sunduklarından emin olmalarını sağlar. Bu yeteneğiniz, online alışveriş sitelerinde etkili kullanıcı deneyimi yaratmak, aynı zamanda şirketin müşterilerine ek olarak sunabileceği mobil uygulama deneyimleri gibi çeşitli geliştirmelerinde değer yaratacaktır.

Teknoloji Bilgisi: Teknoloji dijital dünyada itici güçtür, bu nedenle en son teknolojinin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını anlamanız gerekir. Dijital pazarlama stratejileri ve planlarınızın güncel olması için sektördeki değişikliklere hızla uyum sağlamanız da önem taşır. Dijital pazarlama kariyerinizin hangi noktasında olduğunuz farketmeksizin, bazı web kodlama ve içerik yönetimi sistemlerine (CSM) hakim olmanız gerekeceği için ise teknolojiyi kullanmak sizin için kolay olmalı ve değişimden korkmamalısınız.

Müşteri Etkileşimini Anlamak: Etkileşim yaratmak için öncelikle bugünün tüketicisinin neye ihtiyacı olduğunu anlamalı ve bu doğrultuda doğru zamanda doğru mesajı doğru tüketici ile buluşturmalısınız. Diğer taraftan, etkileşim yaratmak, marka bilinirliğini sağlamak ve müşteri bağlılığı yaratmak için kullanıcıların yalnızca sosyal medya hesaplarınızı takip etmelerini sağlamak yeterli değildir.

Aynı zamanda kullanıcıların satın alma eğilimini artırmak için onları ikna edici taktikler uygulamanız gerekir. Bu da birlikte çalıştığınız ekip, bir işletme içindeki diğer departmanlar ve ekip liderlerini de ikna etmeyi beraberinde getirir.

Hangi dijital platformda, hangi aksiyonu neden almanız gerektiğini verilere dayanarak ekibinizi ikna etmeli ve şirketinizin ücretli kanallar yoluyla da bilinirliğini artıracak aksiyonlarda bulunmalısınız. Örneğin, sosyal medyada etkileşimi yüksek olan bir içeriği takipçileriniz üzerinde yarattığı etkileşime dayanarak, sponsorlu içerik olarak tüm hedef kitlenize sunmak için ekip liderinizi ikna etmelisiniz.

Tam da bu sebeple, SEO’dan içerik yönetimine, dijital pazarlamanın tüm alanlarında kullanılan en son teknolojilere kullanıcıların nasıl yanıt verdiğini tüm yönüyle anlamak, ekibinizin size olan güvenirliğini artıracaktır. Böylece, ekibinizin planlarınıza sadık olmasını sağlayabilir ve yeterli bir bütçe ile fırsat gördüğünüz kanallar için taktikler geliştirebilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Alanında Yaygın İş Pozisyonları

Belli dijital pazarlama alanlarında uzmanlaşmak için potansiyel iş pozisyonları keşfetmek istiyorsanız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yönelebileceğiniz birçok kariyer yolu vardır.

SEO Yöneticisi: Bu pozisyonda, yetenek ve becerilerinizi bir SEO uzmanı olarak içeriği yönlendirmeye ve geliştirmeye yönelik kullanacaksınız. Sizin katkınız, şirketin Google ve sosyal medya üzerindeki performansını artırmak için gereken stratejiye ilişkin değerli bilgileri hedef olarak belirlemek ve içerik üreticilerini bu bağlamda desteklemek olacaktır.

İçerik Pazarlama Uzmanı: Bu rolde, website trafiğini artırmak ve Google’da üst sıralara çıkmayı sağlamak için bir strateji ve plan dahilinde, içerik üretiyor olacaksınız. Video içerikten blog üretimine, web sitesi içeriğinden sosyal medyaya, tüm dijital kanallarda hangi içerik materyallerinin nasıl kullanılacağına dair bir plan oluşturacaksınız. Bir pazarlama departmanında çalışan SEO ekibinden ve SEO yöneticinizden aldığınız yüksek arama hacimli anahtar kelimeler ile içeriğinizin yarattığı etkileşimi artırmaya yönelik aksiyonlar alabilir, aynı zamanda ürettiğiniz içeriğin verimliliğini raporlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Yöneticisi: Bir sosyal medya yöneticisi, etkili bir sosyal medya planı yaratmak üzerine çalışır. Bu bir içeriğin, hedef kitlenin davranışlarına ve sosyal medya etkileşimlerine yönelik paylaşım planının çıkarılmasından, içerik üretimine kadar genişleyen bir kapsam olabilir.  Sosyal medya danışmanlığı, dijital alanda yine diğer ekipler ile iletişim halinde çalışmayı gerektiren bir uzmanlık alanıdır. Dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olarak bir içerik pazarlama uzmanı veya SEO ekibi/yöneticisi ile beraber çalışmayı gerektirebilir.

Pazarlama Otomasyon Koordinatörü: Bu pozisyonda, bir pazarlama kampanyasının etkileri ve sonuçlarıyla ilgilenirsiniz. Ayrıca, önemli müşteri davranışlarını keşfetmenize yardımcı olacak en iyi yazılımı bulacağınız daha teknoloji odaklı bir roldür. Bu sebeple, kampanya performanslarını izleyen,  metrikler ve istatistiklerle ilgilenen bir konumda olursunuz.

Dijital Pazarlama Yöneticisi: Bu pozisyonda, pazarlama kampanyalarının yanı sıra genel içerik stratejisini de geliştirmeniz gerekir. İşiniz, yeni müşteriler kazanmak amacıyla trafik çekerken marka bilinirliğini artırmaktır. Dijital pazarlama çalışmalarınızı optimize etmek için genellikle yeni teknolojilere ayak uydurmaktan sorumlu olurken, kampanyalarınızın sonuçlarını izlemek için pazarlama aksiyonlarınızın analizi de gerçekleştirirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmanın Avantaj ve Dezavantajları?

Hemen her meslekte olduğu gibi Dijital Pazarlama Uzmanı olmanın da avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Aslına bakarsak bütün olay yaptığınız işi sevmekle ilgili. Mesleğinizi seçerken dikkat etmeniz gereken o işi yapmayı sevecek misiniz ya da sıkılacak mısınız? Sonuçta mesleğiniz sizin bu hayattaki manevi eşiniz ömür boyu sizinle birlikte olacak. Bir artı eksi tablosu çıkarmak gerekirse, Dijital Pazarlama Uzmanı için bazı maddeler ortaya çıkıyor.

Avantajları

Etki alanı genişler.

İletişim yeteneği gelişir.

Farklı sektörlerle çalışma imkanı bulunabilir.

Freelance olarak mesleğe devam edilebilir.

Dinamik bir iş düzeni bulunmaktadır.

Dezavantajları

Hızlı değişkenlik gösteren faaliyetler ve gelişmeler.

Proje zamanlarında ekstra çalışma saatleri.

Alternatiflerin çok olması.

Başlıca avantaj ve dezavantaj olarak sıralayabileceğimiz maddeler bunlar. Ancak daha da artırabilmemiz mümkündür. Dilerseniz yazının altına yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Dijital Pazarlama Uzmanları, kurumsal firmalarda, ajanslarda ya da freelance olarak çalışabilir ve işlerini yürütebilirler. Yeni işe başlayan henüz fazla tecrübesi olmayan kişiler 2500-3000 TL arası bir ücretle çalışmaktadırlar. 2-3 senelik bir iş hayatı bulunan Dijital Pazarlama Uzmanlarının 3000-4000 TL arasında bir maaş almaları mümkündür. 3 yılın üzerinde bir tecrübesi ve bilgi birikimi olan Dijital Pazarlama Uzmanının geliri 4000 TL’yi geçmektedir.

Bu rakamlar net olarak doğru olmasa da bir genel bir aralığı oluşturmaktadır. Ülkemiz şartlarında bu ücretler değişkenlik gösterebilir. Çalışılan şehir ya da kurum ücret farklılıklarında etkin rol oynamaktadır.

 

Dijital Pazarlamada Liderlik

Dijital pazarlama sürekli değişim ve gelişim gösteren bir alandır ve bu sebeple ileri görüşlü olmayı gerektirir. Kendinizi bu alanda, son teknoloji yeniliklerini ve sektör gelişmelerini ön plana çıkaran bir öncü olarak konumlarsanız başarılı olma şansınız artacaktır. Aynı zamanda, dijital pazarlama tüm kanalların yönetiminde işbirliğine dayalı bir ekip çalışması gerektirdiği için iletişim becerilerinin gücüne ve ekip ruhuna da inanmalısınız.

Özetle, dijital pazarlamanın gücüne, fikirlerinizle yönlendirebileceğiniz bir alan olduğuna ve farklı alanlarda uzmanlaşmış ekiplerle çalışmanın yarattığı güçlü etkiye inanarak ilerlemelisiniz. Böylece zorlukları fırsata çevirmek adına fikirlerinizin gerçekleşmesine yardımcı olacak ekipler, iş insanları ve markalarla beraber çalışarak kariyerinizi de büyütüyor olacaksınız.

Dijital Pazarlama alanında mevcut online eğitimlerden biri olan Digital Marketing Institute (DMI) Sertifikasyonu, diğerlerinden farklı olarak dünyadaki en çok tercih edilen ve global çapta tek geçerli sertifika programıdır.