Bizce SEO Nedir?

İngilizce açılımı “Search Engine Optimization” olan Türkçe karşığı Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevirilen SEO web sitenizi Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında üst sıralara çıkartmak ve ziyaretçi çekmek amacıyla yapılan çalışmalardır.

Yapılan araştırmalara göre internette arama yapan kullanıcıların %90’ı arama sonuçlarında karşılarına çıkan ilk sayfayı ziyaret ediyor, sadece geri kalan %10’luk kesim diğer arama sonuçlarını incelemektedir. Bu sonuçlar da SEO çalışmalarının öneminin ne kadar yüksek olduğunu kanıtlıyor. Eğer ilk sayfada yoksanız internette yoksunuz.

Google’ın SEO değerlendirmesi için açıklamış olduğu 200 civarı  etken vardır ve bunlar sadece bizim bildiklerimiz. Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları SEO için kullandıkları algoritmaları ilk sayfada sadece en iyi web sitelerinin olması için sürekli günceller. SEO çalışmaları sayesinde seçilen anahtar kelimeler, sektörünüz ve diğer koşullar incelenerek bir plan oluşturulur, bu çalışmaların sonucunda siteniz ilk sıraya gelmek için çeşitli optimizasyonlar ile güçlendirilerek en az 6 ay sonra yapılan çalışmalar sayesinde gözle görülür bir sonuç ortaya çıkar. Bu çalışmalar sayesinde siteniz ilk sayfalara gelir ve daha çok ziyaretçi çekerek sizlere daha çok kazandırır.
SEO’nun temeli arama motorlarında arama yapan ziyaretçilere doğru ve özgün sonuçları sunan sitenizin varlık ve içeriğini kabul ettirmektir.
SEO Nedir?” sorusunun cevabını özetle anlatacak olursak sitenizin arama motorlarında üst sıralara gelmesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. SEO çalışmaları kendi içinde site içi SEOsite dışı SEO ve teknik SEO olarak üçe ayrılır.

Yukarda belirtilen şartlar dışında yapılan SEO çalışmaları sitenize daha çok kullanıcı girmesi ve site sahibinin daha çok dönüşüm alması için yapılmaktadır ve bu aslında marka bilinirliğinizle alakalı bir durumdur sadece bir anahtar kelimede ilk sıraya gelmek değil sektörünüzde aranılan kişi olmanızdır. Daha detaylı ve teknik konular için kırıntıları izlemeye devam edin…