fbpx
 

Başarılı Freelance Web Tasarımcı Olmanın 10 Önemli Kuralı

Başarılı Bir Freelance Web Tasarımcı Olmak İçin 10 Önemli Kural

Başarılı Freelance Web Tasarımcı Olmanın 10 Önemli Kuralı

Freelance web tasarımcı olarak para kazanmak çok güzel, fakat başarılı ve iyi kazanan bir web tasarımcı olabilmek, bir çok bilgi ve tecrübeyi bir arada barındırmayı gerektiriyor. Çoğu zaman ise freelance web tasarım işini iyi yönetmek için ne eksiğimiz var bilemiyoruz.

Genel anlamda freelance web tasarımcı olarak çalışmak isteyen kişilerin en çok sorduğu soru “freelance web tasarımcı olarak çalışmak istiyorum ama müşteriyi nerden bulabilirim” Bu konuda benim gözlemlediğim ve sizlere aktarmak istediğim bazı hususları freelance web tasarım sektöründe ilerlemeniz için sizinle paylaşmak istiyorum.

Söylemeden geçemiyeceğim en önemli konulardan birisi de bilişim veya web sektöründe her gün yeni bir akım ortaya çıkıyor, bu akımları her zaman takip etmeli, araştırmalı ve sürekli kendinizi geliştirmelisiniz bu öğrendiğiniz bilgiler sayesinde tasarımlarınıza yeni bir boyut kazandırabilirsiniz. Freelance web tasarım‘da başarılı olmanın en önemli kuralı sürekli kendinizi geliştirmekten geçer.

1. Marka Değerinizi Oluşturun

Başarıyı yakalamanın en önemli kurallarından birisi isminizi en iyi şekilde tanıtmaktan geçer. Dijital dünyada bir değeriniz olduğunu ve imajınızı ispatlamalısınız. Sizin gibi bir sürü tasarımcının piyasada olduğunu ve onlardan bir farkınız olduğunu hissettirmelisiniz. Başarılı bir freelance web tasarımcı olduğununuzu kendinize kurumsal bir kimlik yaratmak ve kendi markanızı en iyi şekilde yönetmekten geçer.

2. Portfolyonuzu En İyi Şekilde Hazırlayın

İnsanlara daha önce yapmış olduğunuz çalışmaları etkileyici bir şekilde sunabileceğiniz portfolyo sayfası hazırlayın. Deneyimlerinizi insanlara göstermenin, yaptığınız işlerin kalitesini ve doğal olarak alacağınız ücret hakkında insanlara sunabileceğiniz bir portfolyonuz yoksa başarılı bir freelance web tasarımcı olmak hayal olabilir. Referansların freelance çalışmalarda önemi tahmin ettiğinizden çok daha fazla birkaç saat ayırarak kendinize çalışmalarınızı sergileyebileceğiniz bir sayfa hazırlayın.

3. Kendinize Kartvizit Hazırlayın

Fırsatın nerden geleceği belli olmaz, eğer bütün gününüz bilgisayar başında geçmiyorsa kendinizi pazarlamanın en önemli yolu çevrenizdeki insanlara verebileceğiniz bir kartvizitinizin olması, bu arkadaş ortamında olabilir, katıldığınız bir konferans olabilir ama insanlara verebileceğiniz basit bir kartvizit belki size kazandırabilir.

4. Kendinize İnanın

İnsanlarla konuşmaktan çekinmeyin, kendinizi pazarlamaya çalışın, insanlara tekliflerde bulunmaktan ve işinizi kovalamaktan korkmayın. Eğer müşterilerinize zamanında ve profesyonel bir şekilde işinizi teslim ettiğinizde bir şirket yada şahız olmanız bir şeyi değiştirmiyor. Başarılı bir freelance web tasarımcı olmak istiyorsanız profesyonel davranmak şart, yıkıcı değil yapıcı olmaya çalışın, müşterinizi kaybetseniz bile aranızdaki bağı koparmayın.

5.Müşteri İlişkileriniz de Stratejik Olarak Düşünün

Referansların ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Yaptığınız işler sadece bir kerelik tasarımlar bile olsa bu kişiler sizi çevresine tavsiye edebilir, aldığım freelance işlerin çoğu müşterilerimin çevresindeki insanlara beni tavsiye etmesi ile geliyor. Sabırlı olun, işinizi düzgün yapın ve zamanın sizi nasıl başarılı bir freelance web tasarımcı yaptığına şahitlik edin.

6. Gelen İşleri Reddetmemeye Özen Gösterin

Size gelen küçük işleri reddetmeyin, kariyerinize bu şekilde başlamanız gayet olağan bir durum ama bu küçük işler ilerde size daha büyük kapılar açabilir. Hem kendinizi geliştirmeniz açısından hemde ileriye yönelik baktığınız size hiçbir iş size kaybettirmez sadece tecrübe sahibi olmuş olursunuz, ki bu parayla satın alınamayacak bir şey.

7. Yeteneklerinizi Ucuza Satmayın

Kendinizi asla geri plana atmayın, bir işi almakta tereddüt etmeyin yapamayacağınızı bilseniz bile ya yapmasını öğrenir yada başkasına yaptırırsınız. Başarılı bir kariyer için kendinize inanın. Ukala bir kişiliğe bürünmenize gerek yok ama etrafınıza sizden daha iyi tasarımcılar olduğunu dile getirirseniz insanlar bu konuda sizin yetersiz olduğunuzu düşünür ve size iş vermekten çekinir. Eğer alanınızda gerçekten iyi olduğunuzu düşünüyorsanız ücretlendirmenizi ona göre yapın.

8.Kendi Ağınızı Oluşturun

Sektörünüzü sürekli takip etmelisiniz. Tasarım dünyası her zaman hızlı bir şekilde değişiyor, her gün yeni kütüphaneler ekleniyor, yeni stiller, teknikler geliştiriliyor. Linkedin, Facebook, Twitter ve Instagram gibi popüler sosyal medya platformlarını kullanın ve kendi ağınızı oluşturun. Burada tanıştığınız insanlarla iletişimde kalın, kendinizi geliştirebileceğiniz etkinliklere katılın. Tasarım dünyasında isim yapmanız ve başarılı bir freelancer web tasarımcı olarak tanınmanız için sosyal medyayı mutlaka kullanın.

9. İş Planlaması Yapın

Aldığınız projeye başlamadan önce kendinize bir yol haritası çizin. İşinizin neye benzeyeceği ve ne kadar sürede teslim edebileceğinizi anlamanız konusunda resmi bir iş planı yapmak size yarar sağlayacaktır. Bu sayede bilgi ve araştırmalarınızı daha rahat ölçebilirsiniz.

10. Ödeme Almadan İşe Başlamayın

Müşterinizle daha önce bir çalışmanız olmadıysa veya bir ödeme düzeniniz yoksa işe teminatsız başlamayın. Genelde bu teminat ücreti projenin toplam ücretinin %25 ile %50 arasında değişiyor, bu sizin insafınıza kalmış bir durum. Bazı müşteriler ödemeyi proje bittikten sonra yapmayı teklif eder, bu sürenin 30 günden fazla olmamasını tavsiye ediyorum ve bunu yaptığınız sözleşmede mutlaka açıkça belirtin.

Sonuç olarak sizlere kendi gözlemlerimden yola çıkarak sizi başarılı bir freelance web tasarımcı olma yolunda neler yapmanız gerektiğini ve bu yolda nasıl yükseleceğini anlatmaya çalıştım. Kendinize bir yol haritası çizin, bu haritadan asla vazgeçmeyin, ümidinizi kıracak insanlar mutlaka karşınıza çıkacaktır ama siz planlarınızdan sapmayın ve bu işin en büyük avantajının aslında en büyük zorluğu olduğunu da unutmayın. Benim sizlere önerebileceğim 10 kural bunlardan ibaretti, başarıya giden bir çok yol var, en azından bir yerden başlamak için sizlere fikir vermek istedim. Şimdi freelance bir web tasarımcı olmaya hazır mısınız?