Arama trafiğinizi ikiye katlamaya hazır mısınız ?

SEO’yu anlamak, trafiğinizi ve marka bilinirliğinizi önemli ölçüde artırmak için çok önemlidir. Şu anda binlerce kişi sizin gibi içerik arıyor. Bir SEO uzmanı olarak bulmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Aslında, web sitesi trafiğinin yüzde 40’ı bir arama sorgusuyla başlar. Bu yüzden arama motoru optimizasyonu (SEO) çok önemlidir.

SEO’nun zirvesinde kalmak çok fazla araştırma ve deneme gerektirir. Google’ın algoritmaları sürekli olarak güncellenir, bu nedenle en son haberleri takip etmek önemlidir. Biraz pratik yaparak kendi SEO uzmanınız olabilirsiniz.

Ben de öyle yaptım!

İnsanlar her gün 3,5 milyardan fazla arama yapmak için Google’ı kullanıyor. Ülkemizde insanların% 84’ü, satın almadan önce ürün ve hizmetleri araştırmak için interneti kullanıyor.

Web siteniz Google’ın arama sonuçlarının ilk sayfalarında sıralanmaya başladığında, daha fazla görünürlük elde edeceksiniz. Bu, daha fazla trafik, daha fazla dönüşüm ve daha fazla gelir anlamına gelir.

Arama sonuçlarının birinci sayfasına gitmek çok önemlidir. Kullanıcıların% 75’i ilk sayfaya bile tıklamıyor! İlk üç organik arama sonucu, bir web aramasından gelen tüm trafiğin% 60’ını alır. Bir Google aramasından gelen potansiyel müşteriler, basılı veya başka kanallardan gelen% 1,7’ye kıyasla % 14,6 daha fazla satın alma oranına sahiptir.

Bütün bunlar için vaktiniz yok ve ekibimin sizin için yapmasını mı istiyorsunuz?

Kişisel ekibim, bu stratejiyi muazzam trafik artışı yaratmak için kullanıyor. İşletmenizin uygun olup olmadığını görmek için iletişime geçin.

Başarınız için SEO’nun neden bu kadar önemli olduğunu anladınız mı? İşte arama trafiğinizi artırmak için hemen uygulayabileceğiniz 9 gelişmiş SEO tekniği. Daha fazla ziyaretçi edinmek, daha fazla insanı müşteriye dönüştürmenize de yardımcı olmalıdır.

Net bir potansiyel müşteri yakalama formuna, satış sayfasına ve açıklayıcı ürün sayfalarına sahip olduğunuzdan emin olduğunuzda, yalnızca trafik almaktan daha fazlasını yani dönüşüm alırsınız. Ama sitenizde olmayanlara satış yapamazsınız, değil mi?

Öyleyse başlayalım!

Gelişmiş SEO İpucu 1. Web Sitenizde SEO Denetimi Yapın

Web sitenizi denetlemek, neden yeterince arama trafiği ve satış almadığınızı anlamanıza yardımcı olur. Birçok SEO şirketi bu hizmeti sunar, ancak bunu kendiniz yaparak daha çok para kazanabilirsiniz.

Genel anlamda denetim, nerede durduğunuzu ve gelecekte nasıl daha akıllıca kararlar vereceğinizi anlamak için yapılan, bir kavramın veya finansal kitapların sistematik bir incelemesidir. SEO dünyasında denetim, müşterileri çekmenize ve elde tutmanıza yardımcı olacak bir büyüme hack tekniğidir.

Bir SEO denetimi, genel site performansınızı yakından inceler, bulduklarınıza göre hedefler oluşturur ve bu hedeflere ulaşmak için taktikler uygular. Bu işlem, zaten sahip olduğunuz içeriği en iyi şekilde kullanarak ve herhangi bir SEO sorununu çözerek kârınızı artırmanıza yardımcı olur.

Bu, gelişmiş bir SEO stratejisi gibi görünmeyebilir, ancak kaç web sitesinde sayfa başlıkları veya açıklamaları gibi temel sayfa içi SEO eksikliği olduğuna bilseniz şaşarsınız. Web sitenizi oluştururken gözden kaçırmak kolaydır, ancak bir denetimle optimize edip performans odaklı hale getirmek daha kolaydır.

İşte bir denetim sırasında aramanız gerekenler:

Kontrol #1: Web sitenizin tüm sayfalarda SEO meta başlıkları ve açıklamaları var mı?

Kontrol #2: Web sitenizdeki her sayfa SEO anahtar kelimeleri için optimize edilmiş mi?

Unutmayın, anahtar kelime doldurmadan uygun şekilde optimize edin!

Kontrol #3: URL yapınız arama motorları için optimize edilmiş mi?

Bir arama motorunun sayfanın neyle ilgili olduğunu anlaması için URL’leriniz basit, kısa ve kolay olmalıdır. İşte bir örnek:

http://wwwceyhunyildiz.net/freelance-wordpress-uzmani/

Bahse girerim bu makalenin freelancer olarak çalışan wordpress  uzmanları hakkında olduğunu tahmin edebilirsiniz!

Peki ya bunun yerine URL böyle göründüyse?

https://ceyhunyildiz.net/blog/archive/2017/05/16/wp/wordpress-uzmani/post.html

Biraz karmaşık görünüyor, değil mi? Anahtar kelimeler klasörlere ve tarihlere göre bölündüğünden, bir arama motoru o yazının konusunu belirlemekte zorlanır.

URL’ler söz konusu olduğunda, basit iyidir.

SEO Audit Nedir? Audit Taraması Nasıl Yapılır?

Kontrol #4: Her sayfa ve blog yazısı doğru şekilde biçimlendirilmiş mi?

Doğru derken, her sayfa:

 • Başlıklar ve alt başlıklar (h1 ve h2 etiketleri) ile mi bölünmüş?
 • Her paragraf için iki ile üç cümle mi kullanıyorsunuz?
 • Önemli noktaları kalın veya italik mi?
 • Harekete geçirici mesajla optimize edildi mi?

İnsanların% 43’ü her şeyi okumak yerine blog gönderilerini sadece gözden geçiriyor. İnsanların okumasını kolaylaştırın!

Kontrol #5: Tüm resimlerinizin alt etiketlerinde anahtar kelimeler var mı?

Kontrol #6: İçeriğinizde bağlantılar kullanıyor musunuz?

Bu, hem dahili bağlantıları (kendi içeriğinize) hem de harici bağlantıları (diğer web sitelerini) içerir.

Link inşasını başka bir blog yayınında ayrıntılı olarak ele alacağım, ancak Google’ın en önemli üç sıralama faktöründen biri olarak SEO için çok önemli olduğunu bilmeniz gerekir.

Şimdi biraz zaman kazanmak istiyorsanız, site denetimi yapmanın daha kolay bir yolu var. SEO analizi yapmanızı sağlayacak birçok farklı araçtan en ünlüleri: Ahrefs, SEMRush, Moz’dur. Çok daha fazlasının ücretli ve ücretsiz sürümlerini bulabilirsiniz. Biz Ubersuggest’ı kullanacağız, piyasada oldukça eski, kullanışlı ve diğerlerine göre daha ekonomik  bir araçtır.

Site denetimi yapmak ve arama trafiğinizi iyileştirmek için Ubersuggest’i nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Adım: Ubersuggest’i kullanın

Ubersuggest’e gidin . Web sitenizin URL’sini kutuya girin ve Ara’ya basın.

Ubersuggest ile SEO Denetimi

2. Adım: SEO Analizcisini Görüntüleyin

Bir sonuçlar sayfasına yönlendirileceksiniz. SEO Analyzer’a tıklayın. Sitenizi taraması birkaç dakika sürecek ancak sonuçlar buna değer, söz veriyorum.

3. Adım: Sayfa İçi SEO Puanınızı İnceleyin

Bu, site denetimi sırasında taranan tüm sayfalar için genel sayfa içi SEO puanınızdır. 0 olası en düşük puandır ve 100 en yüksek puandır. 80 puan alan sitem “harika” olarak derecelendirildi.

Ubersuggest ile SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

4. Adım: Durum Kontrolünü ve Hataları İnceleyin

Ubersuggest Analiz Aracı İnceleme? Kullanımı?

İncelenecek dört bölüm vardır:

Durum denetimi – Web sitenizdeki sayfaların genel sağlığı.

Kritik hatalar – SEO sağlığınız üzerinde en büyük etkiye sahip sorunlar.

Uyarılar – Hata vermeyen bilgilendirici ama dikkat etmeniz gereken uyarılar.

Öneriler – Dikkate alınması gereken öneriler, ancak SEO sağlığınız üzerinde çok fazla etkisi yok.

5. Adım: En Önemli SEO Sorunlarına Göz Atın

Ubersuggest Kullanımı

Bu, site denetiminin son bölümüdür ve sayfa içi SEO sorunlarını ana hatlarıyla belirtir. Daha fazla bilgi için her satıra tıklayabilirsiniz.

Örneğin, “2 sayfada h1 etkiketi bulunamadı” Bir web sayfasında hiyerarşik olarak en az 1 tane h1 etiketi olmalı, devamında alt başlıklara ayırılarak h2 ve h3 olarak devam etmelidir.

Tam bir web sitesi SEO denetimi yaptığınızda, muhtemelen en az birkaç hata veya iyileştirme için öneri bulacaksınız. Ubersuggest, web sitenizin ve blog yayınlarınızın performansını izlemek için harika bir SEO aracıdır.

Gelişmiş SEO İpucu 2. Kullanıcılarınızın Ne İstediğini Öğrenin

Google bir reklamcılık şirketi değil, büyük bir veri şirketidir. Tasarladıkları her aracın, platformun ve cihazın bir amacı vardır: kullanıcılardan veri almak ve daha güçlü bir arama motoru oluşturmak için kullanmak.

Kendinizi bir büyük veri şirketi olarak düşünün.

Hedef müşterilerinizin ne istediğine odaklanmalısınız. Ne istediklerini anladığınızda, onları içine çeken içerik geliştirebilirsiniz. Hedef müşterinizden gelen geri bildirimleri dinlediğinizde, oluşturduğunuz içeriği daha fazlasını çekmek için yönlendirebilirsiniz.

Kullanıcılarınızın görüşleri önemlidir. Gündemi takip ederek viralleşen konuları kaçırmadan kendinize uyarlayarak güzel geri dönüşler elde edebilirsiniz.

Peki, kullanıcılarınızın ilgi alanlarıyla ilgili verileri nasıl elde edersiniz?

Yeni başlıyorsanız ve soracak gerçek müşterileriniz yoksa, ideal müşterinizden nasıl geri bildirim alırsınız?

Bunu öğrenmenin birkaç yolu var:

 • Google Analytics’te en popüler sayfalarınızı görün
 • Hangi gönderilerin en çok paylaşım aldığını görün
 • Blog yayınlarınızdaki ziyaretçi yorumlarını dinleyin
 • Sosyal medyanızdaki insanlarla etkileşime girin

Kendinize sorun, “Çekmek istediğim insanlar çevrimiçi ortamda nerede takılıyorlar ve hangi konular hakkında konuşuyorlar?”

Okuyucuların Ne İstediğini Öğrenmek İçin Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Okuyucularınızın ne istediğini öğrenmek için Google Analytics‘i de kullanabilirsiniz.

SEO İçin Google Davranış Analytics Raporu

 1. Adım: Google Analytics’e giriş yapın. Sol taraftaki menüde Davranış -> Site İçeriği -> Tüm Sayfalar’ı tıklayın.
 2. Adım: En popüler sayfalarınızın ve gönderilerinizin ne olduğuna bakın.

Toplam sayfa görüntüleme sayısı önemlidir, ancak aynı zamanda sayfada geçirilen ortalama süre ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir!, Hemen çıkma oranına ve çıkış yüzdesine de bakın.

Sayfada geçirilen ortalama süre, insanların gönderinin tamamını okumak için gerçekten zaman ayırıp ayırmadığını veya sadece gözden geçirip geçirmediğini gösterir.

Bir dakikanın altındaki herhangi bir şey, insanların hızlıca gözden geçirdiklerinin ve makalenizi okumadıklarının bir işareti olabilir mi?

Ortalama otuz saniyelik bir süre görürsem, insanların sayfada uzun süre dolaşmak için o kadarda doyurucu bulmadıklarını anlarım.

Hemen çıkma oranı siteniz için son derece önemlidir ama tek başına bir başarı veya başarısızlığın göstergesi değildir. Kişi baktığınız sayfadan çıkmış ancak diğer sayfalarda dolaşıyor olabilir bunun analizini iyi yapıp sayfalarınızı optimize etmek isteyebilirsiniz. İçeriklerinizi geliştirerek kişilerin en az 2-3 sayfa arasında dolaşmasını kullanıcı deneyimini yükseltmek için geçişleri kolaylaştırmayı düşünebilirsiniz.

Çıkış yüzdesi hemen çıkma oranı gibi tek başına bir sorunun göstergesi değildir, ancak çıkış oranınız %99 ise bu muhtemelen kullanıcıların bilmek istediklerini o sayfada bulamadıkları ve ilgilerini çeken herhangi bir içerik olmadığı anlamına gelir.

İnsanların ne istediğini öğrenmenin bir başka harika yolu da içeriğinizin sosyal medyada kaç kez paylaşıldığını takip etmektir. İnsanların içeriği paylaşmasının en yaygın nedeni, başkaları için yararlı olacağını düşünmeleridir.

Bununla birlikte, gönderinizin aldığı toplam paylaşım sayısı, insanların içeriğinizi yararlı bulup bulmadığını anlamanın iyi bir yoludur.

Kullanıcılarınızın ne düşündüğünü öğrenmenin en kolay yolunu bilmek ister misiniz? 

Sadece gönderilerinize yaptıkları yorumları okuyun. İçeriğinizle gerçek kullanıcı sorularını yanıtladığınızda, arama trafiğiniz önemli ölçüde artacaktır.

Gelişmiş SEO İpucu 3. SEO İçin Optimize Edilmiş Açılış Sayfaları Oluşturun

İyi tasarlanmış bir açılış sayfası, potansiyel müşteri oluşturur ve satışlarınızı artırabilir. Ne kadar çok açılış sayfası oluşturursanız, gelen arama trafiği için o kadar çok yol açarsınız. Ne yazık ki, pek çok B2B şirketi, yeni kullanıcıları yakalamak için belirli açılış sayfalarını kullanmanın önemini tam olarak anlamıyor.

SEO araştırma firması MarketingSherpa’ya göre, B2B şirketleri için tıklamaların% 44’ü açılış sayfasına değil ana sayfaya gidiyor. Elbette ana sayfa önemlidir, ancak açılış sayfası güçlü bir ilişki başlatabileceğiniz yerdir.

Copyblogger, popüler konularda yüksek kaliteli açılış sayfaları oluşturur. Profesyonel grafikler, temiz ve modern bir düzen ile zirvedeler.

Ardından blog yazıları, e-posta pazarlaması ve SEO optimizasyonu yoluyla açılış sayfasına trafik çekerler.

İyi bir açılış sayfasının temel unsurları şunlardır:

 • Gezinme yok (kullanıcıların sayfada kalmasını istiyorsunuz!)
 • Yararlı, bilgilendirici içerik
 • Bir eylem çağrısı (ürününüze, hizmetinize kaydolmak, herhangi bir potansiyel müşteri mıknatısı veya başka bir eylem türü için)

Bu açılış sayfalarının iyi SEO değerine sahip olduğunu düşünüyor musunuz?

Ahrefs.com‘a gidin. Bir açılış sayfası URL’si girin.

http://www.copyblogger.com/copywriting-101/ adresini kullanalım ve Bağlantıları Ara’ya tıklayın.

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi bu açılış sayfasında 799 güvenilir gelen bağlantı, 1.000’den fazla Tweet ve 446 Facebook beğenisi var. Bu açılış sayfası, ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürme işini gayet iyi yapıyor.

Açılış sayfaları çok fazla gelir sağlayabilir.

Dönüşüm Oranı Uzmanları, optimize edilmiş tek bir açılış sayfası ve birkaç e-posta kullanarak Moz için 1 milyon dolar kazandı.

Açılış sayfası olan işletmeler olmayanlara göre %55 daha fazla dönüşüm elde ediyor.

40’tan fazla açılış sayfasına sahip işletmeler % 500 daha fazla dönüşüme sahip!

Açılış sayfanızın SEO için optimize edildiğinden nasıl emin olacağınız aşağıda açıklanmıştır.

1. Adım: Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

Uzun kuyruklu bir anahtar kelime bulun ve açılış sayfanız boyunca kullanın.

Anahtar kelime doldurma nedeniyle cezalandırılmamak için, anahtar kelimeleri içeriğinizde doğal olarak kullanın. Uzun kuyruklu anahtar kelimenizi başlığa, sayfada en az bir alt başlığa ve gövde içeriğinize birkaç kez ekleyin.

2. Adım: Yararlı Bilgileri Paylaşmayı Unutmayın

Açılış sayfası içeriğiniz yararlı olmalıdır. İnsanları bir sonraki adımı atmaya ikna etmek için yazın. Her SEO uzmanı size tüm çekici metnin 1 numaralı amacının bir sonraki cümleyi okumanızı sağlamak olduğunu söyleyecektir.

Unutmayın, başarılı bir açılış sayfasının anatomisi başlığı ile başlar. İçeriğiniz doyurucu, en az 1 tane harekete geçirici mesaj ve referanslarınızdan oluşmalı  ayrıca sosyal kanıt olarak müşteri yorumlarınızı da paylaşırsanız harika olur.

3. Adım: Profesyonel Bir Tasarım Kullanın

Derek Halpern, “Tasarım Kraldır” diyor. İçeriğiniz yararlıysa, ancak tasarımınız berbatsa, büyük olasılıkla başarısız olursunuz. Açılış sayfalarının güçlü bir metne, duygusal açıdan çekici olan ikna edici bir videoya ve yeni müşterileri etkilemek için uzun bir yol kat eden memnun müşterilerden gelen referanslara ihtiyacı vardır.

Modern ve sade bir tasarım kullanmanız sizin faydanıza olur.

4. Adım: Bağlantı Oluşturun

Son olarak, mevcut içeriğinizden yeni açılış sayfanıza bağlantılar oluşturun. Link inşasının alternatifi yoktur. Linkler, Google için büyük bir sıralama faktörüdür ve muhtemelen her zaman olacaktır.

Kaliteli linkler ve SEO uyumlu içerikler olmadan, diğer tüm SEO sıralama faktörlerini kullansanız bile, sayfanız muhtemelen aramada çok üst sıralarda yer almayacaktır.

Gelişmiş SEO İpucu 4. Web Sitenizin Mobil Uyumlu Olmasını Sağlayın

Web sitenizin iyi görünmesini ve mobil cihazlarda iyi performans  göstermesini sağlamak her zamankinden daha önemli. Aslında, mobil uyumlu olmaktan daha fazlası olması gerektiğini söyleyebilirim, mobil cihazlarda gerçekten iyi çalışması gerekiyor.

Google mobil indexlemeye ilk başladığından beri, mobil cihazlarda iyi çalışan web siteleri için organik arama sıralamasını önemli ölçüde arttırdılar. Günlük aramaların %80’inden fazlası mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır.

Sitenizin mobil cihazlarda güzel görünmesini sağlamak artık bir lüks değil, bir standart.

Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını nasıl anlarsınız?

X örneğinde, web sitesi tıpkı masaüstü bilgisayarınızdaki gibi görünüyor. İçeriğin boyutu daha küçük ekrana göre yeniden değişmiyor.

Yeşil onay işareti örneğinde, küçük ekranı daha iyi kullanmak için aynı içeriğin kendisini nasıl yeniden hizaladığını görüyor musunuz? Okumak ve gezinmek daha kolay. Mobil uyumlu olmanın anlamı budur.

CMS olarak WordPress kullanıyorsanız, büyük olasılıkla zaten mobil uyumlu bir siteniz vardır. Son birkaç yıldaki neredeyse tüm WordPress temaları, mobil uyumlu tasarım olacak şekilde tasarlandı.

Wikipedia’ya göre duyarlı tasarım şu anlama gelir:

Duyarlı web tasarımı(RWD), masaüstü web sayfalarının görüntülenen ekranın veya web tarayıcısının boyutuna göre görüntülenmesini amaçlayan bir web tasarımı yaklaşımıdır.

Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığından hala emin değil misiniz? Bunu telefonunuzdan da kontrol edebilirsiniz.

Sitem masaüstünde şöyle görünüyor:

Ve mobil cihazlarda:

Web sitenizin mobil uyumlu halinin nasıl göründüğünü merak ediyorsanız Google’ın Mobil Uyumluluk Testi Aracını kullanabilirsiniz.

Web sitenizin URL’sini girin ve Testi Çalıştır’ı tıklayın.

Mobil uyumlu değildir ibaresini görürseniz, sitenizi yeniden tasarlamanın zamanı geldi demektir!

Mobil cihazlarda kullanılabilirliğini artırmak için mevcut web sitesi tasarımınızda büyük olasılıkla birkaç ince ayar yapmanız gerekebilir. Ancak tamamen yeni bir web sitesi edinmek uzun vadede daha hızlı ve daha ucuz olabilir. Bunu aynı zamanda markanızı tazelemek için iyi bir fırsat olarak düşünün.

Gelişmiş SEO İpucu 5. İnfografiklerle Trafiğinizi Artırın

İnfografikler popülerdir çünkü karmaşık bilgileri anlaşılması kolay bir şekilde görüntülemenize izin verir. İnsanların %65’i görsel olarak gördüğü içerikten metne göre daha memnun olma eğilimindedirler, bir grafik bir makaleden çok daha öteye gidebilir.

Kaliteli infografikler web sitenizin trafiğini% 193 artırabilir. Ne yazık ki çoğu insan “bilgi” kısmına dikkat etmiyor. Bunun yerine, grafiklere odaklanırlar. İyi tasarım önemlidir, ancak onu desteklemek için kaliteli bilgilere sahip olmanız gerekir.

Araştırmalar, bir infografiğin normal bir metin makalesine göre okunma olasılığının 30 kat daha yüksek olduğunu gösteriyor. Arama kullanıcıları ve tüketiciler neden infografikleri tercih ediyor?

Bunun nedeni, insan beyninin görsel verileri düz metinden 60.000 kat daha hızlı işlemesidir. Ayrıca insan beynine iletilen bilgilerin% 90’ı görseldir.

1. Adım: İstatistiklerinizi Alın

İnsanların aradığı trend olan bir konu veya fikir bulun ve bununla ilgili bazı istatistikleri bir araya getirin.

Örneğin, infografikler hakkında bir infografik yapmak isterseniz, aşağıda listelenen birkaç istatistiği alabilirsiniz:

 • 60.000’e kadar ziyaretçi üretebilirsiniz.
 • Trafiğiniz %12 daha hızlı büyüyebilir.
 • Bir infografiğin okunma olasılığı 30 kat daha fazladır.

2. Adım: İnfografik Oluşturun

Visual.ly , Canva ve Venngage gibi infografikler oluşturabileceğiniz birçok ücretsiz web sitesi var.

Profesyonel olarak bir başkasına mı yaptırmak istiyorsunuz? Dribbble’da profesyonel bir infografik tasarımcısı kiralayabilirsiniz. En üstte infografik olarak arayın. Oradan bir tasarımcı seçin ve profilini inceleyerek istediğiniz tasarımcı ile çalışabilirsiniz.

Kendiniz oluşturmak istiyorsanız, Canva ile bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Canva’da oturum açın ve Tasarım Oluştur’u tıklayın, ardından infografik seçin. Canva size başlangıç ​​için harika düzenler sunar. Sol taraftan birini seçin. Düzenlemeye başlamak için infografiğin herhangi bir yerine tıklayın.

Sonuçtan memnun kalana kadar metni ve resimleri değiştirebilirsiniz. Canva ayrıca, Öğeler sekmesi altında bulabileceğiniz ücretsiz stok simgeleri, fotoğraflar, şekiller ve grafiklerden oluşan bir kitaplığa sahiptir.

İnfografiğiniz hazır olduğunda, en üstteki İndir’i tıklayın ve bir PNG dosyası olarak kaydedin. Hazırladığınız tasarım bilgisayarınıza indirilecektir.

3. Adım: Bilgi Grafiğinize Dayalı Bir Blog Yazısı Yazın

Verileri infografiğinizden alın ve grafiğe eşlik edecek ayrıntılı bir makaleye dönüştürün. Açıklayan bir gönderi ile gelirse, insanların infografiğinizi paylaşma olasılığı daha da artacaktır. Örneğin, infografiğinizin başlığı “Sitenizi daha hızlı yüklemenin 10 yolu” ise, blog yazınızda her bir ipucunu genişletebilirsiniz.

Google’ın bilgi grafiğindeki metni dizine eklemediğini unutmayın, bu resim dosyasının bir parçasıdır. Google’ın indekslediği tek şey resmin kendisidir.

Buna uygun bir blog yazısı oluşturduğunuzda, Google bu içeriği dizine ekleyecek ve infografiğinizin o anahtar kelime için görsel arama sonuçlarında görünme olasılığını arttıracaktır.

Gelişmiş SEO İpucu 6. RankBrain için İçeriği Optimize Edin

Arama motorları, Google’ın 1998’de piyasaya sürülmesinden bu yana çok gelişti.

RankBrain, arama sonuçlarını analiz etmeye yardımcı olan bir yapay zeka sistemidir. Bir içerik sayfasının ne hakkında olduğunu ve bunun insanların aradığı anahtar kelimelerle nasıl ilişkili olduğunu öğrenir. Esasen, bir arama ile alakalı sonuçlar arasında bağlantı kurmaya yardımcı olur.

Google hangisini istediğinizi nasıl biliyor?

RankBrain çalışmaya başlar ve aynı terimi arayan insanlar tarafından gerçekleştirilen diğer binlerce web aramasına dayanarak ilk seçeneği size en uygun olduğunu düşündüğü şekilde karşınıza çıkartır.

Daha popüler bir örnek, elma ve Apple araması arasındaki fark olabilir:

 • Meyve
 • Steve Jobs tarafından kurulan büyük bir bilgisayar şirketi

Peki, Google’a tam olarak bahsettiğiniz “elmayı” nasıl söylersiniz? Apple Company mi yoksa elma meyvesi mi? Yoksa farklı ama ilişkili bir şey mi?

RankBrain, Google’ın örümceklerine, amacınıza göre içeriğinizi nasıl dizine ekleyeceklerini söyler.

Google bugünlerde çok daha karmaşık olduğundan, amacımızı anlamasını sağlamak için artık içeriğimizi anahtar kelimelerle doldurmamıza gerek yok. Ne yaparsanız yapın, içeriğinize anahtar kelime doldurma yapmayın!

Anahtar kelime doldurma, aramada daha üst sıralarda yer alma girişimlerinde ana anahtar kelimeyle ilgili anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini aşırı kullanmanızdır. Ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken kötü bir SEO uygulamasıdır.

Örneğin, şu alakalı anahtar kelimeleri düşünün: iPhone incelemeleri, en iyi iPhone incelemeleri, yeni iPhone incelemeleri. İçeriğinizde bu anahtar kelimelerin tümünü kullandığınızda, Google’ın o sayfayı iyi bir şekilde sıralaması, özellikle de içerik yalnızca birkaç yüz kelime uzunluğundaysa, olasıdır.

İşte bir anahtar kelime doldurulmuş paragraf örneği:

Online java öğrenmek ister misin? Çoğu java öğreticisi, yeni başlayanların çevrimiçi olarak java öğrenmesine yardımcı olmak için oluşturulmamıştır çünkü çevrimiçi java öğrenme platformları kullanıcı dostu değildir. Ancak bugün Los Angeles bölgesinde, evinizin rahatlığında çevrimiçi olarak kolayca javayı öğrenebilir ve bir java çevrimiçi uzmanı olabilirsiniz. Java dilinde kariyer sahibi olmak için iletişime geçin!

Harika değil, değil mi?

Ana anahtar kelime olan “java öğrenme” dört kez bahsedildi, bu kadar kısa bir paragraf için çok sık. Bu paragrafı değiştirmenin ve ana anahtar kelime olan “java online”ı ihmal etmeden daha kullanıcı odaklı hale getirmenin daha iyi bir yolu var. Tek yapmanız gereken, anahtar kelimenin eş anlamlılarını bulmaktır. Örneğin:

Online java öğrenmeye hazır mısınız? Becerilerinizi geliştirmek ve bu işi alma şansınızı artırmak için iyi bir adım. Web’de java öğrenebileceğiniz birkaç yer var ve 2-3 ay içinde java’da kod yazabileceksiniz. Çoğu insan çevrimiçi java kursları alma fikrinden hoşlanmaz, ancak bunun zengin bir bilgiye erişmenin en kolay ve en esnek yollarından biri olduğuna inanıyorum.

Fark açık, değil mi?

RankBrain’in arkasındaki güç budur. Ana anahtar kelimenizin eş anlamlılarını bulmak için birkaç yönerge:

 • Ana anahtar kelimeyle aynı anlama sahip, ancak farklı yazım ve yapıya sahip anahtar kelimeleri bulun. Örnek: görüntü, resim, fotoğraf.
 • Diğer anahtar kelimeler için fazla optimize etmeyin, aksi takdirde cezalandırılabilirsiniz. Bunları yalnızca gerektiğinde kullanın ve içeriğinizin doğal bir şekilde aktığından emin olun!
 • Doğal bir tonda yazın. Yeni anahtar kelimelerin, sıralamak istediğiniz ana anahtar kelimeyi geçersiz kılmadığından emin olun. Yeni anahtar ifadeler yalnızca içeriğinize ek anlam vermek ve Google’ın bahsettiğiniz şeyin bağlamını anlamasına yardımcı olmak için vardır.

Gelişmiş SEO İpucu 7. En Az 1.447 Kelimeyle Yazın

Backlinko, 11,8 milyon aramayı analiz etti ve ortalama ilk sayfa arama sonucunun  1.447 kelime içerdiğini buldu. İçerik uzunluğu ile arama motoru sıralaması arasındaki korelasyon üzerine çok sayıda çalışma ve deney yapılmıştır.

Daha yüksek kelime sayısına sahip Backlinko sayfalarından alınan bu grafik, Google’ın ilk sayfasını kırmanıza yardımcı olma eğilimindedir. Bir numaraya ulaşmanıza mutlaka yardımcı olmaz, ancak yaklaşmanıza yardımcı olabilir.

İçerik uzunluğu her şey değildir. İşin püf noktası bir konuyu o kadar ayrıntılı olarak ele alınmalı ki, yazının her bölümü okuyucu için değerli olsun. Google’da ilk sıraya gelecek şekilde yazmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Daha uzun içeriğin önemli bir yararı, doğal olarak daha alakalı anahtar kelimeler içermesi ve onlar için sıralama yapmasıdır. Tutarlı bir şekilde 1.447 kelimeden fazla bilgilendirici içerik yayınlamak, organik arama trafiğinde büyük getiri sağlayacaktır.

Gelişmiş SEO İpucu 8. Bir Özet Yazısı Yazın

Enlerin özetini çıkarın, aynı konu hakkında birkaç kişiyle röportaj yaptığınız veya bir şeyin “en iyisinin” bir listesini yaptığınız zamandır.

Sadece farklı bakış açıları elde etmenin ve yeni şeyler öğrenmenin harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda SEO sıralamanızı ve trafiğinizi büyütmenize de yardımcı olur.

Bu yayınların en önemli yararı, röportaj yaptığınız kişiler sayesinde web sitenizi birçok yeni kitlenin önüne çıkarmanıza olanak sağlamasıdır. Bunları paylaşmayı unutmayın!

Bir Tv programında yer alsaydınız, bunu izleyicilerinizle paylaşırdınız, değil mi?

Trafiğinizi artıran özet bir paylaşım oluşturmak kolaydır:

1.Adım:  Bir Konu ve İyi Bir Soru Seçin

Örneğin, trafiğinizi artırmaya yönelik ipuçları hakkında bir gönderi yazmak istersem, “Web sitenizin trafiğini en çok hangi strateji artırdı?” diye sorabilirim.

2.Adım: Uzmanların Bir Listesini Yapın ve İçeriğinizi Paylaşın

Yazmak istediğiniz konuda olabildiğince çok uzmanın bir listesini yapın. 10 uzman görüşünü öne çıkarmak istiyorsanız, en az 20 uzmandan oluşan bir liste yapın.

E-posta adreslerinden dönüş almak kolay olmayabilir, bu nedenle bunun yerine sosyal medya profillerini not edin.

Ardından, güzel bir e-posta / sosyal medya mesajıyla iletişime geçin ve onların fikrini alın!

Katkıda bulunduğunuz için teşekkür olarak web sitelerine tekrar bağlantı vereceğinizi eklemeyi unutmayın.

3. Adım: Gönderiyi Yazın ve Yayınlayın

Tüm cevapları toplayın, birleştirin ve yazın. Bilgi aldığınız tüm insanlara teşekkürlerini gerek sitenizden backlink vererek gerek sosyal medya üzerinden paylaşarak teşekkür etmeyi ve networkünüzü genişletmeyi unutmayın.

Yayınladıktan sonra, gönderinin yayına girdiğini bildirmek için bir takip e-postası veya sosyal medya mesajı gönderdiğinizden emin olun.

Bunu takipçileriyle paylaşmalarını isteyin.

10 uzmanınızın sadece yarısı paylaşsa bile, bu yine de sizin tek başınıza ulaşacağınızdan beş kat daha fazla erişim demektir. Paylaşım yapan kişinin hedef kitlesinin büyüklüğüne bağlı olarak, bu, web sitenizi ziyaret eden binlerce veya on binlerce yeni kişi olabilir.

Gelişmiş SEO İpucu 9. Rakiplerin SEO Anahtar Kelimelerini Bulun ve Kullanın

Rakip araştırması akıllıca bir harekettir. Google’ın en iyi sayfalarındaki sıralamanın tüm zorlu çalışmaları rakipleriniz tarafından zaten yapılmışken neden tekerleği yeniden icat ediyorsunuz?

Sıralandıkları anahtar kelimeleri tam olarak görebilir ve aynı anahtar kelimeleri daha iyi içerik oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Rakibinizin haber bültenine kaydolmak kadar basit bir şey, tüm e-posta pazarlama stratejilerini size gösterebilir. Küçük bir araştırma, zamanınızdan başka hiçbir şeye mal olmaz ve size denemeniz için harika yeni stratejiler sunar.

Starbucks, rakiplerinin pazarlamasını incelerken Çin’de büyük bir sıçrama yaptı. SEO, varsayımlar yerine verilere dayalı olarak rekabeti yenmek için kendi planlarınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Starbucks’ın Çin’deki kârı , bazı basit araştırmalar yaptıkları için istikrarlı bir şekilde artıyor.

Peki rakiplerinizin şu anda hangi anahtar kelimeler için sıraladığını nasıl öğrenirsiniz?

1. Adım: Ubersuggest’e git

Rakibinizin site URL’sini arama kutusuna girin ve Enter tuşuna basın.

2. Adım: Sol Kenar Çubuğundaki Keywords Ideas(Anahtar Kelime Fikirleri)’ne tıklayın

Bu size web sitenizle ilgili bir anahtar kelime listesi verecektir.

3. Adım: SEO Anahtar Kelimelerine Bakın

SEO Anahtar Kelimeleri başlıklı son bölüme ilerleyin.

Konum sütunu, o anahtar kelime için sitenizin Google üzerinde hangi sırada olduğunu gösterir. Anahtar kelimelerin Ubersuggest’ta gösterildiği gibi Google üzerinde hangi sırada olduğundan emin olmak için Google’da hızlı bir arama yapabilirsiniz.

Şimdi işiniz aynı anahtar kelimeleri kullanarak yüksek kaliteli içerik oluşturmak. Güvenilir bağlantılar oluşturmak ve o sayfanın sıralama gücünü artırmak için bu listedeki diğer tüm araçları kullanın.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin üst sıralarda yer alması için daha fazla fikir edinmek istiyorsanız, Ubersuggest ana sayfasına geri dönün .
1. Adım: Baş Anahtar Kelimenizi Girin ve Ara’yı tıklayın

2. Adım: Sol Kenar Çubuğundaki Anahtar Kelime Fikirlerini tıklayın

3. Adım: Anahtar Kelime Fikirlerini İnceleyin

Bu örnekte, size “çevrimiçi pazarlama” ile ilgili 461 anahtar kelime sağlanmış. Artık yüksek hacimli ve düşük SEO Zorluk puanı olan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için filtreleri kullanabilirsiniz.

Bu arama için sesi 800’e 4.000’e ve SD’yi 40 veya altına ayarladım.

Aylık arama hacminin 800’den fazla olduğunu ve SD’nin 40’ın altında olduğunu biliyorsunuz. Bununla, Google’ın ilk sayfasının ulaşılabilecek bir yerde olduğunu bilerek, anahtar kelimeyi güvenle optimize edebilirsiniz.

İlginizi çeken bir anahtar kelimeyi tıkladıktan sonra, rakiplerinizin nasıl gittiğini göreceksiniz:

Size aşağıdakiler veriliyor:

 • Google arama sonuçlarının ilk 10’undaki her sayfanın URL’si
 • Tahmini ziyaret sayısı
 • Backlink sayısı
 • Domain puanı
 • Sosyal paylaşımların sayısı

“Çevrimiçi pazarlama stratejileri” anahtar kelimesi için, Neil Patel’in sitesi şu anda Google arama sonuçlarında üçüncü sırada, ayda 97 ziyaretçi aldığını ama ilk sıraya geldiğinde ayda 300’den fazla ziyaretçi alacağını görüyoruz. Sosyal medya paylaşımları da arttığı zaman bu anahtar kelime üzerinden maksimum faydayı alabileceği anlamına gelir.